Felix’e hangi Türk markasının sponsorluğunu yakıştırdılar?

 

Geçtiğimiz hafta stratosferden atlayarak insanoğlunun tüm bedensel sınırlarını zorlayan Felix Baumgartner ile ilgili, “Yüksekten düşen kahramanın sponsorlarını bilen var mı?” diye sormuştum. Bu soruyu kişisel çıkarımlarımdan ziyade henüz yapılmakta olan bir araştırmanın ilk verilerine dayandırmıştım. Araştırma tamamlandı. Yanılmamışım!
1- XSights’ın araştırmasına katılanların yüzde 97’si atlayışı, yüzde 57’si Felix’i biliyor. Sponsorlardan haberi olmayanlar ise yüzde 59,3.
2- Atlayıştan nasıl haberdar oldunuz? (Yüzde)
TV: 62,3
İnternet: 54,1        
Basın: 37,3
Sosyal medya: 36,7
3- Atlamayı izlemeyenler yüzde 43.
4- Projenin sponsorlarını biliyor musunuz?
Vatandaş Felix’e Türk markalarından sponsorlar bile yakıştırıyor. Ancak çoğunluk durumdan bihaber.
Sponsorları bilmeyenlerin toplamı: 59,3
RedBull: 19,4
Adidas: 1,3
Turkcell: 0,5
Nike: 0,5   
Ülker: 0,3
NASA: 0,3
LOW: 0,3.
5- Biliyorum diyen vatandaşlar kaç yaş aralığında? 16 – 25.
6- Peki, onlar nereden öğrendiler? Elbette sosyal medyadan çünkü Ajans Press verilerine göre atlamanın yapıldığı günlerde Felix’in yazılı basındaki yansımaları sadece 17 adet. Olay görselliğe ve canlı yayına olanak verdiği için televizyonlarla internet mecraları işi sahiplenmiş. Görünürlük ekranda çok daha fazla. Yanıtlardan da anlaşılıyor ki basılı mecra insanların görsel hafızalarında daha kalıcı oluyor.
7- Bütün bu verilerden sonra sponsorları bilen var mı sorumun haklılığı ortaya çıkıyor. Peki, neden? Yaş aralığım tutmadığı gibi sosyal medya takipçiliğinde de sınıfta kaldım.
Bu yazı Günseli Özen Ocakoğlu’nun Zaman gazetesindeki köşesinden alınmıştır. 

 

İLGİLİ HABERLER