Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg: Haziran 2021’e kadar fiziksel etkinliklerimizi iptal ediyoruz

Koronavirüs salgını nedeniyle içinde bulunulan karantina döneminin bitmesinin ardından yapılması gerekenleri ve kendi hedeflerini Facebook üzerinden paylaşan Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, “Topluluğumuzun geri kalanına ve yerel ekonominin canlanmasına yardım etmeye öncelik vermek için ofise dönme planlarımızı yavaşlatıyoruz” dedi. 

Facebook kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook üzerinden yaptığı bir paylaşımla koronavirüs salgını sonrasında eve kapanma ve karantina süreci bittiğinde kendi topluluklarına ve yerel ekonominin canlanmasına yardım etmek amacıyla ofise dönme planlarını yavaşlattıklarını belirtti. Zuckerberg, “Toplumu yeniden açmanın nasıl görüneceğini düşünmeye başlarken, Facebook’taki ekiplerimiz için nasıl planladığımıza dair bir güncelleme yapmak istedim” dedi.

Zuckerberg açıklamasına şu şekilde devam etti: “Çoğu insanın birçok çalışanımızın yapabildiği kadar kolay bir şekilde evden çalışamayacağını biliyoruz. Ayrıca toplum er ya da geç yeniden dışarı çıkmaya başladığında, işe dönen insanların güvenli bir şekilde bunu yapabileceklerinden ve gelecekteki salgınların olasılığını en aza indirdiğimizden emin olmak için karantinanın adım adım kalkması gerektiğini biliyoruz.

Hem ofiste olması gereken ve kritik işler yapan çalışanlarımıza hem de yerel topluluklarımız için güvenli bir ortam oluşturmak adına çalışanlarımızın büyük çoğunluğuna en azından Mayıs ayı sonuna kadar evden çalışmalarını söyledik. Terörle mücadele intiharı ve kendine zarar vermeyi önleme konusunda çalışan ve içerikleri gözden geçirenler aynı zamanda da karmaşık donanım üzerinde çalışan mühendisler gibi uzaktan çalışamayan kritik çalışanlarımızın bir kısmı ofise daha erken geri dönebilir, ancak genel olarak, bir süreliğine herkesin ofise dönmesini beklemiyoruz.

Ayrıca çalışanlarımızın ofislerimizde çalışamayacaklarını hissetmeleri için herhangi bir neden varsa – savunmasız bir nüfusa sahip oldukları için, okullar ve kamplar iptal edildiğinde çocuk bakımı ya da başka bir şeye sahip olmadıkları için – çalışanlarımıza yaz boyunca evden çalışmayı planlayabileceklerini belirttik.

Önümüzdeki dönemin sonrasında bile sağlık uzmanlarından gelen tavsiye, büyük grupların bir süre bir araya gelmemesi yönünde olacak. Bunu göz önüne alırsak, Haziran 2021’e kadar 50 veya daha fazla kişinin yer aldığı fiziksel etkinliklerimizi iptal ediyoruz. Bunların bazılarını sanal etkinlik olarak gerçekleştireceğiz ve yakında daha fazla detay paylaşacağız. Benzer şekilde, iş seyahati yapma politikamızı da bu yılın en az Haziran ayına kadar uzatıyoruz. Çoğu Facebook çalışanı evden üretken çalışabildikleri için şanslı, bu yüzden bu esnekliğe sahip olmayan çalışanların öncelikle paylaşılan kamu kaynaklarına erişmesini sağlama sorumluluğunu üzerimizde hissediyoruz. Umarım bu Covid-19’un yayılmasının durmasına yardımcı olur böylece topluluklarımızı güvende tutabilir ve en kısa zamanda tekrar ayağa kalkabiliriz.”

İLGİLİ HABERLER