Facebook’tan KOBİ’lere 100 milyon dolar değerinde hibe

Sosyal medya devi Facebook, dünya çapında duyurduğu kampanya dahilinde KOBİ’lere toplamda 100 milyon dolar hibe edecek. Türkiye’nin de dahil olduğu program, 17-26 Ağustos tarihleri arasında İstanbul merkezli KOBİ’lerin başvurularına açık olacak.

Temmuz ayında yayınladığı Küçük İşletmeler Küresel Durum Raporu’nda pandemi döneminde KOBİ’lerin karşılaştığı sorunları ele alan Facebook, küresel çapta bir hibe kampanyası başlattı. COVID-19 sonucunda sıkıntılı günler geçiren KOBİ’lere Facebook’a bağlı herhangi bir sosyal medya hesabı açma şartı olmaksızın hibeden yararlanma fırsatı tanıyan sosyal medya devi, Türkiye’deki hibe dağıtımını TOBB ve Deloitte iş birliği ile yürütecek.

Hibe programı 2 ila 50 arası çalışana sahip, bir yıldan uzun bir süredir faaliyetlerine devam eden ve pandemi döneminde zorluk yaşayan İstanbul merkezli KOBİ’lere destek sağlamayı amaçlıyor. Başvurular sonucunda destek almaya hak kazanan işletmeleri TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu üyelerinden oluşan bir jüri belirleyecek.

Paket kapsamında yer alan destek doğrudan nakit yardım olarak sağlanabileceği gibi, sıkıntılı günlerden geçen işletmelerin müşteri potansiyellerini arttırabilmeleri için Facebook’a bağlı mecralarda reklam kullanma hakkı şeklinde de verilebilecek.

Destek almak isteyen KOBİ’ler kuruluş belgesi, işletme sicili ve 2019 yılı finansal tablolarıyla beraber bu adresten başvuru yapabilirler.

İLGİLİ HABERLER