Facebook Ürün Tasarım Yöneticisi Jonah Jones: “Başkaları ne der kaygısı video üretimini engelliyor”

 

Facebook Ürün Tasarım Yöneticisi Jonah Jones, insanların video içeriklerde bulunan fikirleri devam ettirme eğiliminde olduklarını söylüyor.

23 Şubat’ta Dedeman İstanbul’da gerçekleşen UX İstanbul Uluslararası Konferansı’nda konuşan Jones ile yeni video servisleri “Riff” nasıl bir anlayışla oluşturduklarını konuştuk.

Haber: Duygu Omay

Video içerikler için bir tıkanma dönemi yaşandığı sıralarda ALS hastalığına farkındalık kazandırmak için meydan okuma videolarının dünya çapında yayılması, Facebook’un Riff video uygulamasını geliştirirken ilham kaynağı olmuş. İnsanların, içeriğin beğenilmeyeceği korkusuyla video içeriği üretme konusunda çekimser davranıldığını açıklayan Jonah Jones, bu nedenle Riff uygulaması üretirken farklı bir yaklaşım benimsediklerini söylüyor.

“Zaten bulunmuş bir fikir üzerine aynı kategoride bir başka video üreterek paylaşmak insanları hiç rahatsız etmiyor” diyen Jones, bundan yola çıkarak bir kategori belirlendiğinde o kategori üzerine benzer videoların yüklendiği bir uygulama olan Riff geliştirdiklerini söylüyor.

Jonah Jones Marketing Türkiye ile yaptığı röportajda video içeriklerin yükselişiyle ilgili: “Bu dünyada hızla büyüyen bir trend. Çalışmalarımızda videoların nasıl daha çok paylaşılabileceğini esas alarak fikir üretiyoruz” diyor.

Bir uygulama geliştirirken özellikle Y ya da Z kuşağına hitap etmek gibi kaygıları ise “Bir fikri hayata geçireceksek önemli olan herkes için bir şeyler yapıyor olmamız. Doğru bir şey yaptığınızda zaten genç kuşağın da ilgisini çekersiniz” diyor.

UXservices Yönetici Ortağı Barış Sarıalioğlu konferansta neden özellikle Facebook’u seçtikleri şu sözlerle ifade etti:“Sosyal medya Facebook ile başladı. Bu işi en uzun zamandır onlar yapıyor ve sürekli kendilerini geliştiriyorlar. Onlardan öğreneceğimiz çok şey var. Daha önce Skype ile birlikte çalıştık, önümüzdeki yıllarda diğer sosyal medya devlerine de yer vereceğiz.”

İLGİLİ HABERLER