Evden çalışanlar yemek kartlarını nerelerde kullanıyor?

Küçük esnafın nabzını tutan “Türkiye Geleneksel Kanalın Nabzı: REM Esnaf Barometresi”nin Ekim 2020 dönemi sonuçları açıklandı. Rapora göre orta büyüklükteki marketlerde yemek kartı ve hediye çeki kullanımı toplam tahsilatın içinde yüzde 8’e yükseldi. Uzaktan çalışmaya geçenler yemek kartlarını markette alışverişte kullandı…

Her ay Türkiye temsili sağlanacak şekilde 650 noktada yapılan ölçümlerle hazırlanan “REM – TT Barometre: Türkiye Geleneksel Kanal Esnafının Nabzı” araştırma panelinin Ekim’20 sonuç raporunda öne çıkan başlıklar ise şöyle:

Yemek kartları yüzde 8’e çıktı

Kredi kartı kullanımının geçerli olduğu nokta oranı da yüzde 85. Küçük esnafta veresiye alışveriş yapılan yerlerin oranı da yüzde 39’a ulaştı. Ancak en büyük değişiklik yemek kartlarında yaşandı. Bir önceki döneme göre yemek kartıyla yapılan alışverişlerin toplam tahsilat içindeki payı yüzde 8’e çıktı.

Veresiyeden kredi kartına

Nakit ödemeyle yapılan alışverişlerin cirodaki payı yüzde 60’a düştü. Buna karşılık kredi kartıyla yapılan alışverişlerin cirodaki payı yüzde 33 ile önceki döneme göre arttı. Özellikle bakkal noktalarında 7 puanla anlamlı seviyede yükseldi. Veresiyeyle alışverişlerin ciro payı ise yüzde 6 ile önceki dönemle aynı seviyede.

Güven endeksi 3,7 puan düştü

Araştırma sonuçlarına göre Güven Endeksi, bir önceki döneme göre 3,7 puan azalarak 11,1 olarak gerçekleşti. Covid’19 salgınının tekrar endişe verici seviyeye yükselmesi, mevcut genel ekonomik durumun derinleşerek kötümser beklentinin de artması Güven Endeksi’nin düşmesinde etkili oldu.

Hava soğudu satışlar düştü

Ticaret Endeksi 6,1 puan azalarak 15,5 oldu. Mevsim sıcaklıklarının düşmeye başlamasına bağlı olarak gazlı-gazsız içecekler, paket su ve dondurma kategorisindeki dramatik azalış Ticaret Endeksi’nin düşmesinde etkili oldu.

Ekonomik göstergeler korkuttu

Politika Endeksi bir önceki döneme göre 15,4 puanlık düşüş ile 16,9’a indi. Son dönemdeki temel ekonomik göstergelerdeki olumsuz değişim Politika Endeksi’nin düşüşünde önemli derecede etkiliydi.

İLGİLİ HABERLER