Yemek tarifi sitelerini ziyaret edenlerin oranı yüzde 139 arttı

Evlere çekilmemizle birlikte ilgi alanlarımız, ihtiyaçlarımız ve önceliklerimiz de değişmeye başladı. Dışarıya çıkamama, güçlü bağışıklık sisteminin gıda ile yakın ilişkisi dışarıdan yemek söyleme alışkanlığını azaltarak bizi mutfağa yönlendirdi. Beslenme ihtiyacını karşılamak üzere mutfağa girenler yemek yapmanın keyfini de keşfedince farklı tatlar ve tarifler arama adına soluğu dijital kanallarda aldı.

İş başa düştüğü için yemek yapanlar ya da yemek yapmaktan zevk alıp yeni alternatifler arayanlar yemek tarifleri sitelerinden yardım aldılar. Yemek tarifleri içerikli siteleri ziyaret edenlerin sayısı 27 Nisan haftasında 4 Mart haftasına göre yüzde 139 artış gösterdi.

Mart ayının ilk haftasında yemek tarifleri sitelerini ziyaret edenlerin sayısı 348 bin seviyesindeyken Nisan ayının son haftasında bu sayı  832 bine ulaştı. Yemek tarifleri sitelerini ziyaret edenlerin yüzde 56’sını kadın ziyaretçiler oluştururken, erkeklerin de bu içeriklerine ilgisinin hayli fazla olduğunu söylemek mümkün.

Çocuk sahibi olmak da evde düzenli yemek yapmayı gerektiren faktörlerin başında geliyor. Gemius tarafından hazırlanan IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’na göre yemek tarifleri içerikli siteleri ziyaret edenlerin yüzde 56’sı çocuklu ziyaretçilerden oluşuyor.

Yemek tarifleri içerikli siteleri ziyaret edenlerin başında 25-34 yaş aralığındaki daha deneyimsiz kitle ile belki de online platformların ulaşılabilirlik avantajını kullanarak yeni alternatifleri deneyimlemek isteyen 55 yaş üzeri kullanıcılar oluşturuyor. Her iki yaş grubu da toplam kullanıcılar içinde yüzde 21’lik paya sahip.

 Yemek tarifi içerikli sitelerin ziyaretçileri arasında AB ses grubunda yer alan ziyaretçiler yüzde 36 paya sahip. Bu grubu yüzde 33 ile C1 grubu izliyor.

Yemek sitesi kullanıcılarının süpermarket tercihleri

Yemek tarifleri içerikli siteleri ziyaret eden kullanıcılardan, malzeme ihtiyaçlarını online supermarket sitelerinden karşılamayı tercih edenlerin oranı yaklaşık yüzde 18 olduğunu görüyoruz.

Yemek tarifi sitelerini ziyaret eden kullanıcıların en fazla ziyaret ettiği supermarket sitesi ise migros.com.tr.

 

İLGİLİ HABERLER