Evde kaldığımız dönemde spor yapma alışkanlıklarımız nasıl değişti?

İçinde bulunduğumuz global pandemi ile evlerimizde daha fazla vakit geçirdikçe, alışkanlıklarımızın ve tercihlerimizin değişmesi kaçınılmaz oluyor. Bu alışık olmadığımız düzene ayak uydurmaya çalışırken, günlük aktivitelerimizi evlerimize entegre etmeye başlamamız çok da uzun sürmedi. Günümüzün en büyük sosyalleşme alanlarından spor salonlarının da kapanmasıyla, her aktivitemiz gibi antrenmanlarımızı da evlerimizden yapmaya başladık.

2020 yılının başında belirlediğimiz yeni yıl hedeflerimizin COVID-19 sebebi ile yeniden şekillendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle online da sağlık ve fitness uygulamalarında geçirilen haftalık zamanın pandemi ile birlikte yüzde 70 artması bunu kanıtlar nitelikte.

AdColony’nin kullanıcıların spor alışkanlıkları, spor uygulamaları bu uygulamaları kullanımları ve spor ile ilgili yeni yıl hedeflerinin pandemi ile nasıl değiştiğini anlamak için yaptığı “AdColony Mobil ve Fitness Araştırması” salgın sebebiyle yeni normale entegre olan spor yapma ve mobil kullanım alışkanlıklarımızı gözler önüne seriyor.

Spor ve fitness için mobil cihazlarını kullananların oranı yüzde 75’e çıktı

Özellikle Aralık 2019’a kıyasla önceliklerin büyük oranda değiştiği bir gerçek. Evde vakit geçirdikçe öğünlerimizi ve yediklerimizi kontrol etmemiz de iyice zorlaştı. Yeni antrenman teknikleri aramak pandemi döneminde yüzde 9, öğün takibini yapan uygulamalar ise yüzde 7 artış gösterdi. Yılın en başında kullanıcıların yalnızca yüzde 50’si spor ve fitness için mobil cihazlarını kullandığını söylerken, pandemi ile birlikte bu oranın yüzde 75’e çıktı.

Evde kaldığımız dönemde sağlığımıza dikkat etmek ve fit olmak için spor uygulamaları en pratik çözümlerden oldu oldu. Katılımcıların yüzde 38’i pandeminin başlamasıyla spor ve beslenme uygulamalarını daha sık  kullandığını söylerken, yüzde 22’si mobil cihazlarına yeni sağlık uygulamaları indirdiğini belirtiyor. Katılımcıların yüzde 28’i ise mobil cihazlarından egzersiz videoları izleyerek evlerinde spor yaptıklarını belirtiyor.

Spor yaparken herkesin motivasyonu bambaşka ama müzik dinlemenin spor yaparken motive ettiği bir büyük oranda kabul görüyor.  Katılımcıların yüzde 70’i evde egzersiz yaparken müzik dinlemeyi tercih ediyor. Film veya dizi izleyerek spor yapanların oranı ise yüzde 21. Evde spor yaparken katılımcıların yüzde 21 mobil cihazlarından oyun oynuyor, yüzde 19’u ise sosyal medya’da vakit geçiriyor.

Katılımcıların yüzde 54’ü egzersizlerini takip edebilmek için birinci tercihlerinin mobil cihazlar olduklarını belirtiyor. Popülerliği günden güne artan akıllı saatler yüzde 26 ile ikinci tercih olurken, tabletler se yüzde 7 ile son tercih oluyor.  Dijital cihazların sunduğu tüm imkanlara rağmen katılımcıların yüzde 13’ü ise egzersizlerini takip etmek için hiç bir cihaz kullanmadıklarını belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER