Euro 2016’nın en ateşli taraftarları Türkler olacak!

ING Uluslararası Araştırmaları’nda 10 Haziran – 10 Temmuz tarihleri arasında oynanacak Euro 2016 Şampiyonası’nı konu aldı. Euro 2016’ya katılacak ülkelerdeki taraftarlar arasında yapılan araştırma, Avrupalı futbol taraftarlarının davranış profillerine yönelik ilginç verileri ortaya çıkardı. Turnuvada rekabet edecek 13 ülkenin 9’unda kupanın yine Almanlara gideceğine inanılırken, en ateşli taraftar, takımı için en fazla harcama yapmaya ya da final maçına en yüksek bilet bedelini ödemeye hazır olan ve hatta galibiyeti garantilemek için cep telefonundan bir aylığına vazgeçmeye razı olan taraftarlar açık ara Türkler çıktı.

Almanlar ve İspanyollar şampiyonluğa inanıyor

ING’nin araştırmasına göre Avrupalı taraftarların milli takımlarına yönelik ilgileri biraz düşük. Araştırmaya katılan Avrupalılar’ın sadece yüzde 64’ü milli takımlarını desteklerken, bu oran Türkler’de ve İtalyanlar’da yüzde 80. Şampiyonanın favori ekiplerinden İspanyol milli takımı kendi ülkesinde yüzde 73 oranında destek bulurken, bu oran Alman panzerlerinde yüzde 59’a, İngilizler’de yüzde 58’e ve Fransızlar’da yüzde 49’a kadar düşüyor. Ancak Almanlar’ın yüzde 55’i ve İspanyollar’ın yüzde 54’ü şampiyonayı kendi takımlarının kazanacağına inanırken, bu oran Türkler’de yüzde 27, ev sahibi Fransızlar’da yüzde 23 ve İngilizler’de yüzde 12 olarak ölçüldü.

Para saadeti ya da kupayı getirir mi?

ING’nin araştırması merhum futbol efsanesi Johan Cruyff’un ünlü “Neden daha zengin bir takımı yenemeyecekmişsiniz? Bir para çantasının gol atabildiğini hiç görmedim” lafının da altyapısını mercek altına aldı. Küresel transfer borsası Transfermarkt’ın verilerini inceleyen araştırma, Euro 2008 ve 2012 Şampiyonu İspanyol milli takımının toplam değerini 658 milyon € olarak ölçtü. İspanyol boğalarının en pahalı oyuncusu 47 milyon €’luk bonservisiyle orta saha oyuncusu Sergio Busquets çıkarken Portekizli Cristiano Ronaldo’nun tahmini değeri 103 milyon € olarak tespit edildi. Şampiyonanın en pahalı takımlarını sıralayan araştırma, İspanya’nın ardından ilk 5’e Almanya, Fransa, Belçika ve İngiltere’yi koyarken, Türk milli takımı 171 milyon €’luk toplam değeriyle Euro 2016’nın en pahalı 10. takımı oldu.

2016’nın super taraftarı Türkler olacak

Bazı futbol otoriteleri, Euro 2016’nın en ateşli taraftarlık payesini Almanlar’a, ev sahibi Fransızlar’a ya da komşu İspanyollar’a verebilir. Ancak ING’nin araştırmasında incelenen; milli takımı destekleme, son dakika biletine yüksek ücretler ödemeye hazırlık ya da maçın kazanılması için gelirden vazgeçme gibi kriterlere göre Euro 2016’nın “süper taraftarı” Türkler olacak.

Şampiyonluk için nelerden vazgeçer siniz?

Örneğin araştırmada sorulan “Takımınızın Euro 2016’da şampiyon olması için yıllık gelirinizin yüzde 1’inden vazgeçer misiniz?” sorusuna Avrupa ortalamasında yüzde 24 evet cevabı verilirken, Türkler’in yüzde 54’ü bu soruyu olumlu yanıtladı ve listede birinci sırada yer aldı. Türkiye’yi yüzde 42 ile Polonya ve yüzde 33 ile Romanya takip etti. Aynı şekilde Avrupalı tüketicinin yüzde 26’sı şampiyonluk kupası için cep telefonları gibi çok önemli bir kişisel eşyasından vazgeçebileceğini söylerken, Türkler’de bu oran yüzde 42’yi buldu.  Şampiyonluk maçı için 200 €’dan fazla bir bilet harcaması yapacakların oranı Avrupa ortalamasında yüzde 9 iken, Türklerin yüzde 23’ü stadyumda yer alabilmek için bütçesini zorlamaya hazır olduğunu ifade etti.

 

İLGİLİ HABERLER