Etkili mobil reklamlar hazırlamak için izlenmesi gereken 5 taktik

 

Geçtiğimiz senenin “işe yarayan ve yaramayan” taktiklerini değerlendirmeye aldıktan sonra sıra 2016’da hangi adımları izlemenin anlamlı olacağını özetlemeye geldi.

Bu değerlendirme sonucunda ortaya çıkan 5 taktik şöyle:

1-Kullanıcıya karşı saygılı olun

Mobil cihazlar son derece kişiye özeldir. Mobil kullanıcıları da markalarla nerede, ne zaman ve nasıl iletişime geçtiği üzerinde söz hakkı sahibi olmak ister. Kontrolü kullanıcılara verin. Mobil reklamlar içerikte sunulup kullanıcılarının isteği doğrultusunda ekranı ve kullanıcıların özel alanını kaplamalı.

Bir başka önemli nokta da, reklamlar kolaylıkla kapanabilir olmalı. Ekranın görünen bir noktasında, yine kolay görünen bir X işareti bulunmalı. Son olarak, eğer reklamınız kullanıcının ilgili olduğu sayfadaki içeriği görmesini engelliyorsa sayfayı kaydırdığında reklamın şeffaflaşmasını sağlayın. Böylece kullanıcı hem içeriği kolay okuyabilir hem de markanızın mesajını dikkate alır.

2-Mobil uyumlu reklam formatları kullanın

Tabletlerde iyi gözüken masaüstü bilgisayarlarla uyumlu olan reklamlar mobil cihazlarda o kadar iyi durmuyorlar… Bunun yerine IAB Rising Star gibi mobille uyumlu  formatlar kullanın.

Bu tür formatlar mobil cihazlarda göze hitap ediyorlar çünkü ekranın sadece %10’unu kaplıyorlar ve ekranın en alt kısmında içeriği bölmeyen bir şekilde yerleştiriliyorlar. Bu durum da etkili sonuçlara yol açıyor.

3-Doğru kitleyi hedefleyin

Etkili sonuçların önemi eğer bu sonuçlar doğru kitleden alınmıyorsa düşer. En başarılı reklam çözümü danışmanları doğru hedeflenme için kullanıcıların davranış verilerini dikkate alanlardan çıkıyor.

Hedef kitlenizin ilgisini çeken mesaj modellerini zaman içerisinde küçük güncellemelerle geliştirerek hem kısa hem uzun vadede müşterilerinizden geri dönüş alabilirsiniz.

4-Kullanıcıların ilgisini kaybetmeyin

Doğru kitleyi doğru mobil uyumlu reklamlarla belirledikten ve kitleniz size cevap vermeye başladıktan sonra kitlenizin ilgisini kaybetmemek adına markanızın mesajı üzerinde olabildiğince çok vakit harcamanız gerekir.

Kullanıcıları kaybetmemenin en iyi yollarından biri reklamınızın ana noktası olarak videolar kullanmaktır. Mobil kullanıcıları giderek daha çok video izliyorlar.

Birkaç tane video göstermek daha da etkili bir yöntem. Videonuzu interaktiflikle birleştirdiğinizde (kullanıcıları markaları fotoğraf galerine göz atarak daha fazla keşfetmeye davet etmek gibi) yoğun bir aksiyon hareketinin tarifine sahip olursunuz.

5-Doğru bileşenleri ölçün

Video merkezli, yüksek interaktiflik gerektiren ve mobil uyumlu reklamınızla yapabileceğiniz en kötü şey marka itibarındaki pozitif etki ve satış artışları hakkında bilgi vermeyen bileşenleri ölçmek. Örneğin, bir reklamın performansını ölçmek için tıklanma sayısını değerlendirmek anlamlı değil, çünkü tıklanma sayısının iletişim oranıyla neredeyse hiçbir bağlantısı mevcut değil.

Özellikle akıllı telefonlarda tıklanmaların önemli bir miktarı yanlışlıkla oluyor. Bunun yerine aktiflik ve interaktiflik oranını ve sitede harcanan zamanı gibi daha gelişmiş ve somut bileşenleri ölçmelisiniz.

2016’da bol şans!

 

Kaynak: econsultancy.com

 

İLGİLİ HABERLER