E–spor 250 milyon dolar pazar payına sahip!

 

Ailelerin bilgisayar oyunu olarak gördüğü, gerçekte özel kurallara ve federasyona bağlı, spor anlayışını değiştiren elektronik sporun ekonomik pazarı giderek büyüyor.

Oyun pazarı araştırmacısı Newzoo’nun hazırladığı en son rapora göre, e-sporun pazar payı, 250 milyon doları buluyor.

Kore, Çin, Avrupa ve Amerika’da çok yaygın olan e-spor, Türkiye, Tayvan, Brezilya, Avusturalya ve Japonya’da da gelişiyor. Dünya’da, 1000 dolarlık turnuvalardan bir milyon dolara kadar ödül havuzu olan turnuvalara kadar farklı e-spor organizasyonları düzenleniyor. Gençlerin e-spora olan ilgisi, pazardaki yatırımı ve sponsorluk anlaşmalarını arttırarak e-sporun ekonomisini büyütüyor.

Beşiktaş Spor Kulübü, League of Legends şampiyonlar ligine, bu yıl hızlı yükselişiyle dikkatleri üzerine çeken Oyunhizmetleri takımı ile katıldı. Beşiktaş.Oyunhizmetleri takımı yöneticisi Mehmet Şükrü Çeken; dünyada ve Türkiye’deki e-spora yaklaşımı hakkında bilgi verdi. 

Mehmet Şükrü Çeken konuyla ilgili: ‘E-spor’u şöylede tanımlayabiliriz; büyük elektronik spor organizasyonları aracılığıyla, dünyanın farklı yerlerinden gelen insanların buluşup, oyun oynayabilecekleri, hem fiziksel hem de zihinsel çaba gerektiren bir spordur. 

Bilgisayar oyunlarından en büyük farkı, rekabetçi ortama oyuncu yetenekleri haricinde dışarıdan müdahalenin bulunmamasıdır. Maddi yatırımla eşit seviyede ki oyunculara, ekstra özellik kazandırılmaktadır. Bununla birlikte oyun içi dengelerin bulunması gerekmektedir. Bu iki temel fark bilgisayar oyunları ile elektronik sporları birbirinden ayırır. Ayrıca; her hangi bir dijital oyunun elektronik spor olabilmesi için uluslararası elektronik sporlar federasyonu’nun belirlediği kurallara uyması ve yapılan incelemeler sonucunda Federasyon tarafından uygunluğunun belirlenmesi gerekir’dedi.

İLGİLİ HABERLER