Erdoğan’ın reklam filmine yasak geldi!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlanan “Cumhur Başkanını Seçiyor” isimli reklam filmininin durdurulmasına karar verdi.

Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın reklam filminin durdurulması için MHP temsilcisi Avukat Kürşat Ergün, YSK’ya başvurmuştu. YSK, itiraz dilekçesini değerlendirdikten sonra reklam filminde dini değer ve sembollerin kullanıldığı kararına vardı. Ergün’ün başvurusunda reklam filminin “Dini ve dince kutsal sayılan şeyler istismar yasağı” başlıklı maddesine aykırı olduğu ileri sürüldü ve “Aday Recep Tayyip Erdoğan lehine hazırlanan ve hali hazırda tüm televizyon ve radyolarda yayında olan reklam filminde ezan sesine ve dua eden kadın görüntüsüne yer veriliyor olması belirtilen hüküm ve Kurulunuz kararlarına açıkça aykırılık içerdiğinden ilgili reklam filminin yasaklanması yönünde karar alınmasını Yüksek Kurulunuzdan saygılarımla arz ederim” açıklaması yer aldı. Avukat Ergün’ün talebini değerlendiren YSK da oy çokluğuyla, reklam filminin yayının durdurulmasına karar verdi. Karar doğrultusunda söz konusu reklam filmi yayınlanamayacak.

İkinci yasak

30 Mart seçimlerinden önce hazırlanan AK Parti’nin reklam filminin yayını da YSK tarafından durdurulmuştu. İşte Erdoğan’ın yasaklanan “Cumhur Başkanını Seçiyor” isimli reklam kampanyası:

{youtube}tvj8XdL-A8M|450|280{/youtube}

İLGİLİ HABERLER