Epica, Publicis’in kararına rağmen kendinden emin

Uluslararası reklam ajansı ve PR şirketi Publicis Groupe’un bir sene boyunca tüm yarışmalardan çekileceğini açıklamasının yankıları devam ediyor. Publicis Groupe başkanı Arthur Sadoun, 1 Temmuz’dan itibaren yeni işlere konsantre olabilmek için için Cannes dahil tüm yarışmalara “kısa bir ara vereceğini” açıklamıştı. Aynı zamanda Marcel adlı yeni bir yapay zeka platformunun kullanıma sunulduğunu duyurdu. Platform şirketin tüm çalışanlarını bir araya getirecek bir intranet işlevi görecek. Birçok yorumcu yapılan açıklamanın zamanlamasının kötü olduğunu ve kreatif kadrosuyla istişare etmesi gerektiğini belirtti. WPP Genel Başkanı Sir Martin Sorrell, “büyüyen” Cannes’ın bir sorun olduğunu itiraf etti ancak çekilmeyle alakalı herhangi bir karar vermedi. Sadoun’un ana kaygılarından biri, festivalin teknoloji şirketlerinin hakimiyeti altına girmesi (Snapchat’in Palais des Festivals dışındaki büyük tekerleğinden rahatsız olduğunu açıkladı). Yine de alanda çalışan kimseye konuyla ilgili herhangi bir suçlama yöneltmediler.

Cannes’da alınan bu kararın diğer yarışmalara muhtemel yansımalarını görmek adına Epica Awards’ın Genel Yayın Yönetmeni Mark Tungate’e ulaştık. Kendisi konu hakkında şunları söylüyor:

“Açıkçası bu karar Epica gibi ödülleri kaygılandırıyor. Biz aynı zamanda bir işletme olarak çalışıyoruz ve Publicis gibi gruplar en büyük destekçilerimiz arasında yer alıyor. Bununla beraber biz de yaratıcılığı ödüllendirmek ve kutlamak için çalışıyoruz. Jürimizde yer alan gazetecilerin bu ajanslardan çıkan büyük eserleri değerlendiremeyecek olması çok yazık olacak. Ayrıca baskı altında çalışan ve tanınmayı hak eden kreatifler için de aynı fikirdeyim. Tabii ki, Epica her yıl ödül törenlerinde ve özellikle bir festivalde harcanan bütçenin yalnızca küçük bir bölümünü temsil ediyor ve Sadoun’un bu harcamaları daha yakından takip etmek istediğini anlıyoruz. Neyse ki gecici bir karar ve biz bu sonbaharda 31.’si düzenlenecek yarışmamıza hazırlanırken Publicis’in 2018’de ödül sahnesine döndüğünde hâlâ burada olacağımızdan eminiz.

İLGİLİ HABERLER