Epica Awards 2014’ün en iyilerini açıkladı

Türkiye temsilciliğini Marketing Türkiye’nin yaptığı Epica Awards tarafından gerçekleştirilen ve 2014 yılında dünya çapındaki en yaratıcı fikirleri, en başarılı ajansları, reklamların ülkelere göre ve bulundukları medya kategorilerine göre istatistiklerini içeren araştırmasının sonuçları yayınlandı. Yılın en iyi ajansının adam&eveDDB ve yılın en iyi network’ünün Leo Burnett Worldwide olarak belirlendiği araştırma hangi reklam kategorisinin geçtiğimiz yıllara oranla ne kadar büyüdüğünü göstermesi açısından da oldukça dikkat çekici.

Markalı Eğlence kategorisindeki reklamların 2014 yılında, 2013’le karşılaştırıldığında yüzde 49 oranında bir yükseliş gösterdiği görülüyor. Bu da storytelling’in her geçen gün daha da rağbet gören bir yöntem olduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte, geçtiğimiz yıl mobil kategorilerde de yüzde 98’lik bir artış meydana geldiği ortaya çıktı. Araştırmanın belki de en sürpriz sonuçlarından birisi Şekerleme ve Aperatif kategorisindeki  yüzde 162’lik büyük artış. Küçük tatlı sürprizlerin zengin ya da fakir herkese hitap ettiğinin farkında olan reklamcıların bu alanda çarpıcı bir mesaiye imza attıkları anlaşılıyor. Araştırmada ayrıca TV, basın, açıkhava gibi görece daha “geleneksel” reklamların da geçtiğimiz yıl içinde az da olsa (yüzde 10) bir düşüş gösterdiği görülüyor. Araştırmanın gösterdiği en önemli sonuçlardan bir diğeri ise dijital ortamdaki reklamların bir önceki yıla göre iki kat artması, ki bu da çok yakın bir gelecekte dijital ortamın televizyondan daha fazla reklam çekeceği teorilerini daha da güçlendiriyor.

Türkiye’nin en iyi ajansları…

Global ölçekte son derece ilginç sonuçların yer aldığı söz konusu araştırmada Türkiye başlığı altında da geçtiğimiz yılın en başarılı ajansları listelendi. Leo Burnett İstanbul’un Türkiye’de “Yılın Ajansı” olarak belirlendiği araştırmada, ülkemizde “Yılın Bağımsız Ajansı” da Rafineri Advertising Agency olarak açıklandı.

İlk defa 1987 yılında düzenlenmeye başlayan Epica Awards, dünyanın dört bir yanındaki pazarlama ve iletişim dergileri için çalışan gazetecilerin oylarıyla belirlenen tek ödül olma özelliği taşıyor. Epica’nın her yıl yaptığı ve yaratıcı fikirlerin dünya çapında yarattığı etkileri ölçtüğü Creative Insight araştırması ise pazarlama ve reklamcılık dünyasında en az Epica Ödülleri kadar önemli bir yere sahip.

İLGİLİ HABERLER