En dikkat çeken hackvertising çalışmaları

Hackvertising’den aldıkları ilhamla dünyanın dört bir yanından kreatifler son bir senede onlarca kreatif çalışmaya imza attı. Bunlardan en dikkat çekenlerini sizler için derledik…

Scary Clown Night – Burger King

Burger King’in Cadılar Bayramı için gerçekleştirdiği bu çalışma birçok açıdan özel bir kampanya. Stephen King’in ünlü romanı “IT”ten uyarlanan filmi vizyona girdiğinde sinemalarda yayınlanan bu reklam, başlangıç itibarıyla sanki filmin kendisiymiş gibi hissettiriyor. Daha sonra gerçek anlaşılırken ünlü fast-food firması rakibine de göndermede bulunmayı ihmal etmiyor.

Man Boobs for Boobs – MACMA

Yine David the Agency’nin meme kanseri farkındalık vakfı MACMA için gerçekleştirdiği bu reklam kampanyası sosyal medyada kadınların gö­ğüs uçlarının gösterilmesinin yasak olmasından hareketle gerçekleşti­rildi. Kadın memesi yerine erkek vücudu üzerinden mamografi testinin nasıl yapılacağını anlatan reklam filmi uzun süre konuşuldu.

Teknosa Sunar –  4129Grey

4129Grey’in “Teknosa Sunar”projesi basit ama etkili bir fikre dayanıyor: Teknolojik aletleri tanıtan fenomenler ürünleri nereden aldıklarını ge­nelde pek belirtmiyorlar. Hal böyle oluncada Teknosa bu fırsatı kaçırma­dı videoların önüne bir reklam giriyor. Sponsorluk sunumu gibi duran bu preroll reklamlarla sanki Teknosa’nın sponsor olduğu izlenimi yaratılıyor.

King Popcorn – Burger King

Burger King Peru ve McCann Lima, sinema salonlarında yiyecek içecek tüketimini düzenleyen yeni yasayı delmek için Burger King Whopper menüsünü özel bir patlamış mısır kutusuna gizleyerek sinema salonlarına gizlice soktu. Sinemaseverlerin farkında olmadığı bu hack yasanın gözden geçirilmesine yol açtı.

FIAT #İçerde – People Initiative

Fiat Türkiye, People Initiative, Zer Dijital ve Show TV iş birliğinde
ülkemizde bir ilk gerçekleştirilerek TV izleyicilerine ikinci ekran deneyimi yaşatıldı. “İçerde” dizisinin final sahnesinde ana karakteri kimin vurduğu TV izleyicisine açıklanmadı. Ancak günler önce reklamı gören takipçiler Shazam sayesinde 360 derece gerçek finali izledi.

İLGİLİ HABERLER