Ekotürk’te üst düzey atama

Ekotürk’te Prof. Dr. Emre Alkin ve Murat Tufan’la çeşitli programlar yapan Yalın Alpay, kanalın “Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı” görevine getirildi. Ekotürk için iş geliştirme ve televizyon programı tasarlama gibi yükümlülükler üstlenen Yalın Alpay, kanalın sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni olan Cengiz Özdemir’e danışmanlık yapacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisinde 2004-2010 arasında ekonomist ve Afrika Çalışmaları Koordinatörü olarak görev yapan ve çeşitli kurumlara danışmanlık veren Yalın Alpay, 2017 yılında, Prof. Dr. Emre Alkin’le birlikte kaleme aldığı Olaylarla Türkiye Ekonomisi kitabıyla Platin Dergisi’nden Yılın En İyi İş Kitabı ödülünü alırken, aynı yıl Yalanın Siyaseti isimli kitabıyla da Necip Hablemitoğlu Ödülü’ne layık görülmüştü.

Yalın Alpay’ın Ekotürk’te Perşembe günleri 19.30-20.30 arasında Dr. Fatoş Altınbaş’la birlikte yaptığı “Dünya Halleri” adlı bir programı da bulunmaktadır.

Yalın Alpay Kimdir?

Lisansını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden alan Yalın Alpay, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünde tamamladı. Doktora çalışmasına İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Biliminde devam etti.

2001-2002 yıllarında TRT’de Prof. Dr. Halil İnalcık ile birlikte çekilen çeşitli belgesellerde Danışman olarak görev aldı. 2004-2010 yılları arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) ekonomist ve Afrika Koordinatörü olarak çalıştı, TİM’in resmi yayın organı olan Timreport’ta köşe yazıları yazdı. TASAM’da Başkan Danışmanlığı, Crowe HSY’de Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanlığı yaptı. 2018’den bu yana İstanbul Art Show Sanat Fuarının Sanat Direktörüdür.

Virgül, Akşam Kitap, Radikal Kitap gibi yayınlarda kitap eleştirileri yazdı. Tarih, siyaset, sanat ve ekonomi konularında çeşitli akademik dergilerde ve kitaplarda pek çok makalesi vardır. Düzenli olarak Varlık ve Rh Sanat dergilerinde yazmaktadır.

Türkiye Ekonomi TarihiTürkiye’nin Zenginleşme Projesi: AfrikaGenç Mustafa (daha sonraki baskılarda Genç Mustafa Kemal); Her Şey Ekonomi DeğilPaylaşmasak Olmazdı; Moualla’nın SanatıOlaylarla Türkiye EkonomisiYalanın Siyaseti ve Devrim Erbil’de Öz’ün Ritmi isimlerini taşıyan, dokuz kitabı yayınlanmıştır. Kitapların dördünü Prof. Dr. Emre Alkin’le birlikte kaleme almıştır.

​2011 yılında Genç Mustafa adlı çizgi romanıyla, Çizgi Roman Derneği ile Çizgi Roman Okurları Platformu’nun Çizgi Roman Ödüllerinde, “En İyi Türk Yazar”, 2017 yılında Platin Dergisi’nin düzenlediği İş Kitapları Ödüllerinde, Olaylarla Türkiye Ekonomisi adlı kitabıyla (Prof. Dr. Emre Alkin’le birlikte), “Yılın En İyi İş Kitabı”, yine 2017 yılında Yalanın Siyaseti kitabıyla, “Necip Hablemitoğlu Toplumsal Duyarlılık” ödülünü kazanmıştır.

İLGİLİ HABERLER