Eğitim ve perakende sektöründekiler işsiz kalmayacak

Yazın gelişiyle hem firmaların eleman arayışı hem de iş başvuruları artış gösterdi. Yenibiris.com’da başta eğitim ve perakende sektöründe olmak üzere Mayıs ve Haziran aylarında iş ilanları yüzde 21 oranında arttı. Başvurulardaki artış ise üniversiteden yeni mezun olanların da etkisiyle yüzde 46’ya ulaştı.

Yazın gelişiyle eleman arayışını en çok artıran ilk 5 sektör Eğitim, Perakendecilik-Toptancılık, Turizm-Otelcilik, Sağlık-Tıp ve Hizmet oldu.

Hangi sektörde kime ihtiyaç var?

Yeni eğitim-öğretim sezonuna son hızla hazırlanan eğitim sektörü en çok eleman aranan sektörlerin başında yer aldı. Yeni açılan kurumlar, özel okulların hızla şubelerini artırması ve koleje dönüşen dershaneler, sektördeki eleman ihtiyacını en üst seviyeye çıkardı. En çok İngilizce ve matematik öğretmenleri aranıyor.

Her dönem ekonominin dinamiklerini belirleyen perakende sektörü de hem deneyimli hem de deneyimsiz yeni mezunlara iş imkanı sunuyor. Sektörde en çok kasiyer, genel muhasebe elemanı, mağaza müdürü ve aktif satış elemanı aranıyor. Tatil sezonu boyunca eleman alımını sürdüren turizm sektöründe ise en çok arananlar resepsiyonist, garson ve bellboy.

“Satış”yeni mezunlar için fırsat

Bu dönemde bütün sektörler genelinde en çok satış bölümleri için eleman arayışı söz konusu. Genellikle mağazalar satış danışmanı/temsilcisi unvanıyla ilan verirken, telefonda satış yapabilecek müşteri temsilcisi arayan firmalar da bulunuyor. Hiçbir iş deneyimi olmayan gençlere de açık olan satış pozisyonları, bu dönemde iş hayatına girmek isteyen yeni mezunlar için iyi bir fırsat.

İLGİLİ HABERLER