E-fatura ve e-deftere zorunlu geçiş ile, 500 milyon e-fatura, 3 milyar TL tasarruf

İki hafta içinde e fatura ve e deftere geçecek şirketler, zorunlu ancak çevreci bir yaptırım uygulamış olacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) yeni düzenlemesi gereğince, mevcut 20 bin civarındaki mükellefe ek olarak, 2014 yıl sonu itibariyle 10 milyon TL ve üzeri ciroya sahip 32 bin civarında mükellef, bu yıl sonuna kadar e-fatura ve e-defter uygulamasına zorunlu olarak geçecek.

E-fatura ve e-deftere geçen şirketler, kâğıt fatura ve deftere dayalı maliyetlerden önemli oranda tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda gönderme, alma ve saklama süreçlerini çok hızlı, kolay ve güvenli olarak yürütebiliyor. 

10 milyon TL ve üzeri brüt satış cirosuna sahip şirketler, 31 Aralık 2015 tarihine kadar e-fatura ve e-deftere geçmek, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren de bu uygulamaları kullanmak zorunda.

E-fatura ve e-deftere geçen şirketler, kâğıt fatura ve deftere dayalı maliyetlerden önemli oranda tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda gönderme, alma ve saklama süreçlerini çok hızlı, kolay ve güvenli olarak yürütebiliyor. 

Türkkep, şirketlerin e-fatura ile e-deftere uygun maliyetlerle geçişe yardımcı olan alternatifler arasında.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren bu uygulamaları kullanılmaya başlanacak. E-fatura ve e-defter uygulamaları, muhasebe ve finansal süreçlerin takibinde büyük kolaylık, hız sağlıyor. Kâğıt, baskı, postalama, depolama, işçilik gibi maliyetlerden önemli oranda tasarruf edilmesinin önünü açan uygulamalar, iş süreçlerinin etkinliğini ve verimliliğini artırıyor.

500 milyon e-fatura, 3 milyar TL tasarruf

E-fatura, e-defter, e-arşiv fatura gibi e-dönüşüm uygulamaları, kullanıcılara yüzde 50 ila yüzde 90 arasında kazanç sağlamasının yanında, ülkemize de yıllık 3 milyar TL’nin üzerinde tasarruf sağlayacak. E-dönüşüm uygulamaları, kâğıt, yazıcı, kartuş, baskı, zarf, kargo, posta, depolama, işçilik, noter tasdikleri gibi birçok kalemden oluşan maliyetleri minimuma indirerek, ticari işlemlerde hız ve kolaylık kazandırıyor. 2013 ve 2014 yıllarında, ülkemizde e-fatura ve e-defter uygulamalarını kullanan 20 bin civarında mükellef bulunuyor. Yeni düzenlemelere göre, 31 Aralık 2015 tarihine kadar 32 bin mükellef zorunlu olarak kapsama dahil olacak ve önümüzdeki yıl başından itibaren kullanıcı sayısı 50 bini aşacak. 2016 yılında ülkemizde 500 milyon adet e-fatura oluşacağı öngörülüyor. E-faturanın gönderme ve alma maliyetinin 1 TL’nin altında olduğu, saniyeler içinde gönderilip alınabildiği, kâğıt faturanın ise 5-15 TL arasında maliyeti olduğu ve birkaç gün içinde teslim edilebildiği göz önüne alındığında, e-fatura uygulamasının şirketlere, ülkemize sağladığı faydalar ve kazançların çok önemli olduğu anlaşılıyor.

E-fatura ve e-defter uygulamaları, ekonomiye doğrudan katkı sağlıyor

Şirketlerin ihtiyaçlarına uygun özel e-fatura ve e-defter çözüm ile hizmetleri sunduklarını belirten Türkkep Genel Müdürü Yüksel Samast, “Şirketlerin e-fatura, e-defter ve e-arşiv faturaya geçiş süreçlerinde ihtiyaçlarını analiz etmelerine ve belirlemelerine yardımcı oluyoruz, kendilerine özel uygun maliyetlerle, hızlı ve kolay çözümler ve hizmetler sağlıyoruz. Tüm Türkiye’de yaygın hizmet ağımızla ülkemizin her yerinde hizmet veriyoruz. Müşterilerimize 7×24 destek sunuyoruz. Şirketlerin mevcutta kullandıkları muhasebe veya ERP yazılımlarıyla entegre çalışabilen bütünleşik e-fatura ve e-defter çözümleri sağlıyoruz. Müşterilerimiz kendi mali mühürlerini kullanmadan, TÜRKKEP mali mührünü otomatik kullanarak e-faturalarını düzenleyebiliyor. E-fatura portalimiz sayesinde elle uzaktan hızlı fatura kesilip gönderilebiliyor, e-faturalarını sistemlerimizde saklayabiliyor. İstenildiği kadar seri numarası açıp, otomatik veya manuel numaralandırma yapılabiliyor, ayrıca e-faturalar şirket içi ve dışına e-posta ile gönderilebiliyor.” dedi.  

İLGİLİ HABERLER