Dünyanın en mutlu ülkeleri açıklandı: İlk sırada Finlandiya var

BM, dünyanın en mutlu ve mutsuz ülkelerini açıkladı. Her yıl açıklanan listede, bu sene Finlandiya en mutlu ülke oldu. Türkiye ise beş sıra geriledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Ağı’nın hazırladığı 2018 Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya. Listede ilk üç sırayı İskandinav ülkeleri kapsarken, Türkiye geçen yıla göre beş basamak sıra gerileyerek 74’üncü sırada yer aldı. ABD ise geçen yıl bulunduğu 14’üncü sıradan bu yıl 18’inci sıraya geriledi.

Raporda 156 ülke, ortalama yaşam süresi, sosyal destek ve yolsuzluk gibi unsurlar temel alınarak, halklarının mutluluk düzeylerine göre sıralandırmaya tabi tutuldu. Rapor 2012’den bu yana her yıl yayınlarken, bu yıl ilk kez 117 ülke ayrıca, topraklarındaki göçmenlerin mutluluğu ve refahına göre derecelendirildi.

Finlandiya Norveç’i geçerek ilk sırada yer aldı
Listede ilk yayınlandığı yıldan bu yana ilk sıraları hep İskandinav ülkeleri aldı. Bu yıl Finlandiya, geçen yılın birincisi Norveç’i ikinci sıraya itti. Listenin ilk 10 sırası şöyle:

1- Finlandiya

2- Norveç

3- Danimarka

4- İzlanda

5- İsviçre

6- Hollanda

7- Kanada

8- Yeni Zelanda

9- İsveç

10- Avustralya yer aldı.

En mutsuz 10 ülke
Listeye göre dünyanın en mutsuz ülkesiyse Burundi. Enmutsuz 10 ülke sıralaması, en sondan başlayarak şöyle:

1- Burundi

2- Orta Afrika Cumhuriyeti

3- Güney Sudan

4- Tanzanya

5- Yemen

6- Ruanda

7- Suriye

8- Liberya

9- Haiti

10- Malavi

İlk 10’daki göçmenler de mutlu
Raporun eş editörlerinden, British Columbia Üniversitesi’nde ekonomi alanında ordinaryus profesör John Helliwell, listenin en yukarısındaki 10 ülkenin hem genel mutluluk oranı hem de göçmenlerinin mutluluğu bakımından en yüksek notu alan ülkeler olduğuna dikkati çekti. Toplumların mutluluğunun bulaşıcı olduğunu ifade eden Helliwell, “Raporun en çarpıcı bulgusu, bir ülkedeki göçmenler ve o ülkede doğanların mutluluğun arasındaki dikkat çekici uyum. Daha mutlu ülkelere taşınanlar bundan kazançlı çıkarken, daha az mutlu ülkelere gidenler ise kaybediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye göçmen mutluluğu sıralamasında 53. sırada
Ülkedeki yabancı doğumluların mutluluğuna göre hazırlanan listedeki ilk 10 ülkenin 9’u, genel listedeki ilk 10 ülke arasında da yer alan ülkeler. Sadece, genel listede 10’uncu sırada yer alan Hollanda, göçmenlerin mutluluğu listesinde 11’inci sırada yer bulurken, onun yeriniyse Meksika almış. Türkiye ise bu listede 53’üncü sırada bulunuyor.

Merkezi Kopenhag’da bulunan Mutluluk Araştırmaları Enstitüsü’nün üst yöneticisi Meik Wiking, listede en üst sırada bulunan 5 kuzey ülkesinin “iyi yaşamlar için iyi koşullar yaratmak adına bir şeyler yapmakta olduğunu” ve yeni gelenlerin de bunu fark ettiğini söyledi.

Kaynak: Gazete Duvar

İLGİLİ HABERLER