Dünyanın en fazla gıda israfı yapan ülkesi İsviçre

Ajans Press gıda israfıyla alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Verilere göre İsviçre en çok gıda israfı olurken Türkiye gıda israfı yapan ilk 20 ülke arasında yer almadı.

Ajans Press ve ITS Medya’nın dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre geçen yıl gıda israfıyla alakalı basına bin 391 haber yansıdığı tespit edildi. Bu rakam 2019 yılının başından bugüne kadar ise 225 bin olarak kayıtlara geçti. Haber başlıkları incelendiğindeyse gıda israfını önlemeye yönelik yapılan çalışmaların ön planda olduğu görülürken aynı zamanda israfı önlemeye yönelik yapılan konferanslar da gündemde yer aldı. 2018 yılında gıda israfı bin 391 habere konu olurken, gıda israfını önlemeye yönelik yapılan çalışmaların da ön planda olduğu görüldü.

Türkiye listede yer almadı

Ajans Press’in, Statista verilerinden elde ettiği bilgilere göre, geçen yıl en fazla gıda israfı yapan ülke İsviçre olarak görüldü. İsviçre’den sonra ilk 10’de yer alan diğer ülkeler sırasıyla Kanada, İngiltere, ABD, Fransa, Meksika, Almanya, Finlandiya, İtalya ve Belçika olarak kayıtlara geçti. En fazla gıda israfı yapan ilk 20 ülke arasında ise Türkiye yer almadı.

 

İLGİLİ HABERLER