Dünyaca ünlü markaların bilinmeyen hikayeleri

Kuşkusuz markalaşma yolculuğundaki ilk ve en önemli adımlarından birini oluşturuyor isim seçimi. İsimin fonetik özellikleri markanın başarısında da pay sahibi oluyor. Peki dünyaca ünlü markalar isimlerini nasıl buldu? İşte kimi şaşkınlık kimi hayranlık uyandıran o hikayeler…

 

Amazon

amazon_logo_500500._V323939215_Jeff Bezos sanal alışveriş şirketinin isminin alfabetik sırada önde çıkması için A harfiyle başlamasını ister. Sözlükte isim ararken dünyanın en büyük nehri kabul edilen Amazon’da karar kılar çünkü şirketinin de bir gün o kadar büyük olmasını istiyordu.

 

adidas

Adidas_Logo.svgSpor ürünleri üreticisi adidas, ismini kurucusu Adolf Dassler’ın takma adı ‘Adi’ ve soyadının ilk 3 harfinin birleşiminden alıyor.

Adobe

logo(1)Grafik yazılımlarıyla endüstrinin en önde gelen firmalarından birisi olan Adobe, ismini kurucusu John Warnock’un evinin arkasındaki Adobe Koyu’ndan alıyor.

 

Audi

Audi-logo-1999-1920x1080Almanya’nın en önemli otomobil firmalarından olan Audi’nin kurucusu August Horch’un ismi latincede ‘dinle’ anlamına geliyordu. Ancak Horch bu ismi başka bir araba şirketine vermişti. Semboldeki 4 daire araba şirketlerinin birliğini gösteriyor: AUDI VE DKW, HORCH ve Wanderer.

Canon

Canon_Logo_350_tcm123-959888Adını şirketin ürettiği ilk kamera olan ‘The Kwanon’dan alıyor. 1935’te dünyaca tanınabilmesi için ismi ‘Canon’ olarak değiştirildi.

Coca-Cola

imagesİçecek firması Coca-Cola ismini karışımını tatlandıran ‘Coca’ yaprakları ve ‘Kola’ fıstığından alıyor. Kurucusu John S. Pemberton logonun daha iyi gözükmesi için Kola’daki K’yi C’ye çevirdi.

ebay

EBay_logo‘Echo Bay Technology Group’ adlı şirket alan adı olarak echobay.com kullanmak istedi ancak bu alan adı başka şirketler tarafından alınmıştı. Şirket, ikinci seçenek olarak ismini kısalttı ve ortaya ‘ebay’ çıktı.

Volkswagen

Volkswagen-logo-2000-1920x1080Almanlar’ın önde gelen otomobil markalarından Volkswagen, Almanca’da ‘halkın arabası’ anlamına geliyor.

IBM

ibmBilgisayar devi ‘IBM’in açılımı ‘International Bussiness Machines’ yani Uluslararası İş Makineleri.

IKEA

ikea-mulhouse‘IKEA’ farklı harflerin birleşimi. ‘IK’ harfleri kurucu Ingvar Kamprad’ın isim ve soyisminden ‘EA’ ise büyüdüğü köy Elmtaryd Agunnaryd’ın baş harflerinden geliyor.

intel

intel-e1426167898205-1940x1091Dünyanın en önemli teknoloji şirketi ve işlemci üreticilerinden ‘intel’ ismini ‘Integrated Electronics’in kısaltılmış halinden alıyor.

Lego

LEGO_logoOyuncak üreticisi ‘Lego’nun ismi Danimarkacada ‘iyi oyna’ anlamına gelen ‘legt godt’ deyişinin birleşiminden geliyor. Lego latincede de ‘birleştiriyorum’ anlamına geliyor. Ancak şirketin kurucuları bunun tesadüf olduğunu söylüyor.

 

Nike

u3K9nRyhDünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi ‘Nike’nin ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası ‘Nikea’ dan geliyor. Markanın işareti tanrıçanın uçuşunu sembolize ediyor. Türkiye’de çinileriyle ünlü İznik kentinin de eski ismi ‘Nikea’ydı.

Nikon

downloadJaponya’nın önde gelen fotoğraf makinesi ve aksesuarı üreticisi ‘Nikon’un ismi Japon optiği anlamına gelen ‘Nippon Kogaku’nun kısaltılmasından geliyor.

Nintendo

18j56705j24sqjpgŞirketin Japonca adı ‘Nintendou’daki ‘Nin’ bırakılmış ‘tendou’ ise cennet anlamına geliyor.

 

Nissan

Nissan_logo.svgŞirketin eski ismi Nippon Sangyo’nun kısaltılmış hali.

Pepsi

downloadDünyaca ünlü içecek markası ismini sindirimi kolaylaştırıcı enzim olan ‘Pepsin’den aldı.

Reebok

321451_v2Spor ürünleri üreticisi Reebok’ın ismi Afrikalıların bir tür Afrika anitlopuna ‘Rhebok’ demesinden esinlenerek konuldu.

Sega

1200px-SEGA_logo.svgVideo oyunu devi ‘Sega’nın ismi aslında bir Amerikalı olan Marty Bromley tarafından kurulan Service Games of Japan’in kısaltması.

Sharp

sharp-logo-250216Elektronik devi Sharp ismini kurucularından birisinin ilk icadı olan ‘her daim keskin mekanik kurşun kalem’den (the ever-sharp mechanical pencil) aldı.

Skype

skype-logo-open-graphİnternet üzerinden sesli ve görüntülü iletişime olanak sağlayan en önemli şirketlerden birisi olan Skype için ilk isim olarak SKY-PEER-TO-PEER düşünüldü, daha sonra SKYPER ve en son SKYPE’ta karar kılındı.

Sony

sonyElektronik devi Sony’nin ismi Latince ses (sonus) ve İngilizce ‘evlat’ (sonny) anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşuyor.

Starbucks

starbucks-logo-with-borderKahve zinciri Starbucks ismini Herman Melville’in ünlü romanı Moby-Dick’teki ‘Starbuck’ isimli karakterden esinlenerek aldı.

Verizon

Screen_Shot_2015-09-02_at_2.20.55_pm.0.0ABD menşeli telekomünikasyon şirketi ismini Latince ‘gerçek’ (veritas) ve ‘ufuk’ (horizon) kelimelerinin birleşiminden almış.

Virgin

virginlogooldVirgin Şirketler grubunun sahibi ve kurucusu Richard Branson ve ortağı, iş hayatına ilk atıldıklarında, “biz de iş hayatında bakire (virgin)” sayılırız diyerek firmanın bugünkü ismini bulmuş oldu.

Vodafone

vodofon-kimin-http-www.yenicikanlar.com_.tr_İngiliz asılı cep telefonu ve mobil iletişim şirketi ismini İngilizce ses (voice), veri (data), ve telefon (telephone) kelimelerinden almış.

Walmart

walmart-storeDünyanın en büyük perakende zincirlerinden Walmart, adını kurucusu Sam Walton’dan aldı.

Wendy’s

wendy-39-sFast-food zinciri Wendy’s ismini, kurucusu Dave Thomas’ın kızı Melinda’nın lakabından aldı.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER