Dünya tersine döndü; Google müşterilerine para ödüyor!

Google geçtiğimiz birkaç hafta boyunca kullanıcılarına lider teknoloji kurumundan almaya alışkın olmadıkları türde emailler iletmeye başladı. Yılın başında artık faaliyet göstermeyen sosyal ağı Google+’ın uygulama programlama arayüzünde (API) bir bug tespit edilmesiyle 7.5 milyar dolarlık bir cezaya çarptırılan Google, bu nedenle verileri çalınmaya yüz tutan kullanıcılarını bulmak üzere seferber oldu. Bug’ın aktif olduğu zaman dilimi içinde Google+ kullanıcısı olan müşterilerine 7.5 milyar dolardan pay vermeyi hedefleyen Google, dünya tersine döndü dedirtti.

Google, 500 binden fazla Google+ profilinin, sistemlerinde bulunan bu kötü huylu bug’dan etkilenmiş olma ihtimalini kabul etmesiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Her ne kadar bu durumun herhangi bir kullanıcının verilerinin çalınmasına neden olduğu kanıtlanamasa da, Google Ocak ayında 7.5 milyar dolarlık cezasına razı oldu.

Bu cezayı diğerlerinden ayıransa Google’ın meblağı ödeme şekli oldu; bug’ın Google+ API’nda bulunduğu süre olan 1 Ocak 2015 ila 2 Nisan 2019 arasında Google+ kullanıcısı olduğunu kanıtlayabilen kullanıcıları, pastadan payını alacak. Ancak çok heyecanlanmayın! Belirtilen süre boyunca aktif olan Google+ kullanıcılarının sayısı göz önünde bulundurulduğunda, 7.5 milyar dolardan kullanıcılara verilecek en büyük pay 12 dolarla sınırlı kalacak.

Durumunuz her koşula uygun bulunsa da, geri ödenecek meblağın 12 dolar olacağı da kesin değil! Google’ın anlaşmasının bulunduğu web sitesinde belirtildiği üzere; kullanıcı sayısının yanı sıra yasal temsiliyet için ayrılan payın da bu cezadan ödenmesi ve hali hazırda payını talep eden kullanıcı sayısının artma ihtimalinin yüksek olmasıyla her bir Google+ kullanıcısına geri ödenen bütçe 12 doların da altına düşebilir.

Sizin de bu cezadan alacağınızın olup olmadığını ve koşulları karşıladığınız takdirde ne zamana kadar aksiyon almanız gerektiğini öğrenmek için yönlendirmelere buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER