Dönemsel işlerde turizm sektörü ilan yağdırıyor!

Yazın gelmesiyle birlikte dönemsel işlere yönelik iş ilanları artmaya başladı. Özellikle öğrenciler, hem tatil yaparken para kazanabilecekleri hem de iş hayatını tanıyabilecekleri bu tür işlere ilgi gösteriyor. Mavi yaka ve ara kademe pozisyonlarda lider insan kaynakları platformu Eleman.net’in verilerine göre, mart-nisan-mayıs aylarında yayınlanan dönemsel iş ilanı sayısı bin 240 oldu. İlanların il dağılımında ilk sırayı İstanbul alırken, ikinci sırada Muğla’nın bulunması, turizm sektörünün dönemsel çalışan ihtiyacına ışık tutan bir veri olarak öne çıktı.

Dönemsel iş ilanlarının sektörel dağılımına baktığımızda ilk sırada turizmin yer alıyor. Onun ardından hızlı tüketim malları, gıda, restorancılık ve mağazacılık da ilk beşte yer alıyor. Havaların ısınması ve tatil sezonunun başlamasıyla birlikte yoğun bir çalışan ihtiyacının ortaya çıktığı turizm sektöründe, hosteslikten garsonluğa, animatörlükten rehberliğe kadar geniş bir yelpazeden söz etmek mümkün.

Yaz aylarında düzenlenen fuar, kongre, konser ve festivallerin sayısındaki artış, öğrenci, yeni mezun ve part-time iş arayışında olanlar için de yeni istihdam olanakları sunuyor. Kongre ve fuar hareketliliğinin yanı sıra festival, konser ve özel organizasyonların sayısının artması, dönemsel çalışan ihtiyacını da artırıyor. Dönemsel işler, sadece öğrenciler ve gençler için değil, işsiz olanlar için de birçok farklı iş olanağını beraberinde getiriyor.

Dönemsel ilanların il dağılımı:

İstanbul ilan sayısı: yüzde 46

Muğla ilan sayısı: yüzde 12

İzmir ilan sayısı: yüzde 7,7

Ankara ilan sayısı: yüzde 6,6

Antalya ilan sayısı: yüzde 5,3

Bursa ilan sayısı: yüzde 4,4

Dönemsel ilanların sektör dağılımı:

Turizm: yüzde 18,9

Hızlı tüketim malları: yüzde 8,8

Gıda: yüzde 6,6

Restorancılık: yüzde 5,5

Mağazacılık: yüzde 5,4

Dönemsel ilanlarda en çok aranan pozisyonlar:

Özel Güvenlik Görevlisi

Garson / Servis Personeli

Forklift Operatörü

Fuar Hostesi

Cankurtaran

Resepsiyonist

Temizlik Elemanı

Barmen

Depo Elemanı

Aşçı

İLGİLİ HABERLER