Dijital tüketim trendlerine koronavirüs etkisi

Son günlerde koronavirüs sebebiyle tüketicilerin dijital tüketimi de arttı. IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması alınan sosyal izolasyon önlemlerinin etkisinde ekonomide bir durağanlığın gözlemleneceği öngörülüyor. Dijital veriler ise sağlık, haber, e-ticaret ve video içeriklerinde ciddi tüketim artışları olduğunu gösteriyor.

Tüketicilerin dijital tüketiminin arttığı bu dönemde günlük olarak hazırlanan IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması bu alanda günlük değişkenliklerin incelemesiyle dikkat çekiyor.

 • 9 Mart Pazartesi günü, PC’de, streaming toplam ziyaretçi sayısı 8,5 milyon iken; 16 Mart Pazartesi günü toplam ziyaretçi sayısının 9,5 milyona ulaştığı görülüyor.
 • Video tüketim tarafında kodlu siteler incelendiğinde, gündemin video izleme davranışının değiştirdiği görülüyor. Buna göre 16 Mart Pazartesi günü haber sitelerinin video izlenme erişimleri, TV kanallarının dijital platformlarını geçtiği görülüyor.
 • Sabah ve Habertürk gazetelerinin sitelerinin zyaretçi artışları sırasıyla yüzde 63 ve yüzde 89 oranlarında artış gösterdi.
 • İlgili video tüketim artışı özellikle evden çalışmaya dönüşle sadece haber sitelerine olan ilgili değil VOD platform olan Netflix’e ilgiyi de arttırdı. 9 Mart günü Netflix toplam ziyaretçi sayısı 650 bin civarında iken, 16 Mart günü bu sayı 1 milyonu geçti.

Haber: Haber kategorisinde 9 Mart 2020 Pazartesi ve 16 Mart 2020 Pazartesi tarihleri kıyaslandığında toplam haber siteleri trafiğinde yüzde 24.34’lık bir artış gerçekleşti.

16 Mart 2020 Pazartesi günü web trafiğini değerlendirildiğinde en çok ziyaret edilen ilk 10 haber sitesi ise şöyle sıralanıyor (Total erişime göre – PC + Mobil + Tablet):

 1. sozcu.com.tr
 2. sabah.com.tr
 3. haberturk.com
 4. haber7.com
 5. ntv.com.tr
 6. takvim.com.tr
 7. cumhuriyet.com.tr
 8. ahaber.com.tr
 9. yeniakit.com.tr
 10. tr.sputniknews.com

E-Ticaret: E-Ticaret kategorisinde 9 Mart 2020 Pazartesi ve 16 Mart 2020 Pazartesi tarihlerini kıyasladığımızda, PC e-ticaret trafiğinde yüzde 15.10’lük bir artış oldu. Haftalık trend grafiği incelediğinde, Türkiye’de korona vakasının artmasıyla beraber “#evdekalturkiye” kampanyasının başladığı 10 Mart ve onu takip eden 11-12 Mart’da ivmelenen E-Ticaret ziyaretçi sayısının birçok firmanın evden çalışma modeline geçmesi ile beraber 16 Mart Pazartesi günü en yüksek noktaya ulaştı.

16 Mart 2020 Pazartesi günü web trafiği değerlendirildiğinde en çok ziyaret edilen ilk 10 e-ticaret sitesi şu şekilde sıralanıyor:

 1. n11.com
 2. hepsiburada.com
 3. gittigidiyor.com
 4. trendyol.com
 5. cimri.com

Sağlık: Sağlık kategorisinde 9 Mart 2020 Pazartesi ve 16 Mart 2020 Pazartesi tarihleri kıyasladığında, PC sağlık trafiğinde yüzde 26.84’lük bir artış oldu.

İLGİLİ HABERLER