‘Dijital çağda Aşk’ araştırması Facebook profilinizin inceleme altında olduğunu gösteriyor!

 

5 milyondan fazla üyesi bulunan eÇift, ‘Dijital çağda aşk’ konulu bir araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Ankete yaklaşık 1000 kişi katıldı.

Dijital Çağda Aşk araştırmasının dikkat çeken sonuçları ise şöyle:

Yeni tanıştığınız birini İnternet üzerinden araştırır mısınız yoksa hiç bakmam kendim tanırım mı dersiniz sorusuna, araştırmaya katılanların %62’si  İnternet üzerinden araştırırım derken %38’i  araştırmam, kendim tanımaya çalışırım dedi. Biriyle tanıştığınızda ilk hangi sosyal medya hesabına bakarsınız sorusuna ankete katılanların %85’i Facebook derken %9’u Instagram,%4’ü  Linkedin, %2’si  ise Twitter dedi.

Çıkan sonuca göre, Facebook profilinizdeki fotoğraflardan, paylaşımlarınıza, ortak arkadaşlarınızdan ilgili alanlarınıza kadar tüm bilgiler potansiyel sevgiliniz tarafından inceleniyor!

-Sevgilinizle kavga ettiğinize kendinizi nasıl ifade etmeye çalışırsınız diye sorulduğunda katılımcıların %77’si yüz yüze dedi.

-Aklıma geleni telefonumdan sms atarım diyenler %11 ile ikinci sırada yer alırken,  telefonda konuşarak derdimi anlatırım diyenler %9,  uzun bir e-posta atarım diyenler ise katılımcıların sadece %3’üydü.  

-Kavga ya da ayrılıkta ilk sosyal medya hareketiniz ne olur diye sorulduğunda eÇift üyelerinin %46’sı ‘onu hemen arkadaşlıktan çıkarmak’ dedi. Katılımcıların %22’si sosyal medya hesaplarımdan onu engellemek derken %18’i ilişki durumunu değiştirmek, %14’ü  fotoğraflarını silmek dedi.

Sizce sosyal medya ve teknoloji günümüz ilişkilerini pozitif mi negatif mi etkiliyor diye sorulduğunda ankete katılanların %64’ü ilişkilerinin negatif etkilediğini söylerken, %36’sı sosyal medya ve teknolojinin pozitif bir etkisi olduğunu söyledi.

Sevgilinizin sosyal medya hesaplarına gizlice girer miydiniz diye sorulduğunda ise %65’i  hayır derken, %35’i evet tedbiri elden bırakmamak lazım ya da sadece şüphe duyunca sosyal medya hesaplarına bakarım dedi. Teknoloji ve sosyal medya aracılığıyla sevgilinizle 7/24 sürekli iletişimde olmaktan mutlu musunuz sorusuna ise ankete katılanların %40’ı bundan rahatsız olduğunu belirtti.

eÇift Pazarlama Direktörü Seda Dağaşan konuyla ilgili: “Yeni bir ilişkiye dijital ortamda başlayıp, dijital küsen ve barışan sayısı her geçen gün biraz daha artıyor.Bu nedenle ‘Aşk ve ilişkiler’ gibi kavramalarda da bir evrimleşme süreci gözlemiyoruz.  Geçmişte analog aşklar yaşanırdı, şimdi ise aşklar  arkadaşlık sitelerinde farklı şehir hatta ülkelerden kişilerin iki ekran  karşısında online iletişime geçmesi  olarak evrimleşti. İkili ilişki iletişiminde şüphesiz bir bilinç değişimi yaşanıyor. En önemli dönüm noktası  sosyal medya kanalları ve arkadaşlık sitelerinin büyük bir ivme ile artması.” dedi.

 

İLGİLİ HABERLER