Digiturk’ün IQ kutusu internetle yüklü

Dijital yayıncılık platformu Digiturk, internet odaklı iki yeni servisinin tanıtımını yaptı. Adeta yayın saatinde ekran başına oturma kavramını ortadan kaldıran “Digiturk IQ” kutusu aylık 15.95 liradan başlayan fiyatla, yayınların internet üzerinden takip edilmesini sağlayan “Digiturk PLay” ise 1 TL’den başlayan fiyatla satışa çıktı. Digiturk Genel Müdür Yardımcısı Çağrı Dönmez, şu anda 700 bin üyelerinde IQ teknolojisinin desteklediği kutu olduğunu belirterek, “Üye sayısını yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz. Bu yola çok yeni çıktık ve kısa sürede 5 bin kişi üye oldu” dedi. Dönmez, bu yıl Fenerbahçe-Galatasaray derbisini ilk kez 3D (üç boyutlu) yayınlayan Digiturk’ün, gelecek sezon her hafta bir maçı 3 boyutlu yayınlayacağını söyledi. Kendi yayın akışını oluşturmak isteyenler için oluşturulan Digiturk IQ sayesinde televizyon izleme deneyimine yeni bir
alışkanlık getirdiklerini belirtti.

 

2008’de hayata geçen Digiturk Plus’ın abonelere, istedikleri programı kaydetme ve tekrar oynatma imkanı sunduğunu hatırlatan Dönmez, şöyle devam etti: “Şimdi bunun bir adım ötesine geçiyor ve üyelerimizi yayın akışına mahkum olmaktan kurtarıyoruz. Abonelerimize diledikleri içerikleri diledikleri zamanda izleme imkanı sunuyoruz.” Digiturk, Türkiye’deki paralı TV pazarını büyüttüğünü kaydeden Dönmez, “Pazar gelirlerinin yüzde 77’sine sahibiz. Bu gelirlerin yüzde 56’sını futbol dışı kanallardan sağlıyoruz. Türkiye’deki HD TV penetrasyonunu yüzde 24’e ulaştı. Bu rakamın 2012’yle beraber yüzde 35 seviyelerine yükselmesi bekleniyor. Bu yıl sonunda paralı TV tercih eden hanelerin yüzde 45’i HD yayın izleyecek.” 

 

TV’den kıyafet al, yemek siparişi ver

 

* Kullanıcılar yayınları seçerek kendi akışlarını da önceden oluşturabilecek.
* İnternet uygulamalarına TV’den ulaşılabilacak. LigTV, Youtube, Facebook, Twitter ve daha birçok uygulamaya TV’den de erişim sağlanacak, Yine internet üzerinde * * * * YouTube’dan video, Picasa’dan fotoğralar, LigTV uygulamasından haftanın golleri, özet maç görüntüleri takip edilebilecek. 
* Yakın zamanda TV’den online fırsat sitesi (Limango) veya online yemek sitesi üzerinden sipariş vermek mümkün olacak.
* Kutuya bağlanan harici sabit disk ile HD (yüksek tanımlı görüntü) teknolojisinde canlı yayın durdurulup, geri alabilir, evde yokken programların kaydedelmesi sağlanabilir. 
* iPad ve iPhone üzerinden Digiturk yayınları takip edilebilecek.
* Uydudan alınan yayınlar HD kalitesinde izlenecek. 3D film, belgesel desteği bulunacak.

İLGİLİ HABERLER