Devlere vergi soruşturması

Avrupa Komisyonu, Apple, Starbucks ve Fiat hakkında resmi vergi soruşturma başlatmayı kararlaştırdı.

Avrupa Komisyonu, 3 AB ülkesindeki ayrıcalıklı muamele görüp görmediklerini belirlemek için Apple, Starbucks ve Fiat hakkında resmi soruşturma başlatılmasına karar verdiğini açıkladı. BBC’de yer alan haber göre, dev markaların Hollanda, İrlanda ve Lüksemburg’daki vergi anlaşmaları incelemeye alınacak. Avrupa Komisyonu’nda vergi işlerinden sorumlu üye Algirdas Semeta, konuyla ilgili kararı açıkladığı sırada “Adil vergi rekabeti yaşamsal önemdedir” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz yıl da Amerikan Senatosu’ndaki bir komisyon İrlanda’yı vergi konusunda suçlamış ve Apple’a ayrıcalık tanıdığını iddia etmişti.

İlk tepki Apple’dan

Komisyonun rekabetten sorumlu üyesi Joaquin Almunia, dev markalara yönelik araştırma kararıyla ilgili “Kamu bütçeleri üzerinde baskının olduğu mevcut ortamda çok uluslu şirketlerin adil vergi ödemesi özellikle önem taşıyor” açıklamasını yaptı. Almunia, bazı ülkelerin belli şirketlerin daha az vergi ödemesine göz yummasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Araştırma kararının ardından ilk tepki Apple’dan geldi. Şirket, İrlanda hükümetiyle özel bir vergi anlaşması bulunmadığını ve İrlanda’da iş yapan diğer uluslararası şirketlerle aynı kurallara tabii olduğunu belirtti. Apple’ın ardından İrlanda Maliye Bakanlığı da Apple’a ayrıcalık tanınmadığını belirtti. Arşatırma kapsamında bu şirketlerin daha az vergi ödemek için “transfer fiyatlandırması” yapıp yapmadığına bakılacak. Starbucks ve Fiat’tan ise henüz konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

İLGİLİ HABERLER