Deloitte global okula dönüş anketi tamamlandı

Yaz dönemi bitti ve ebeveynler okula dönüş alışverişine odaklandı. Bu yıl onuncusu düzenlenen “Deloitte Global Okula Dönüş Anketi”, bu dönemde harcamayı etkileyen en son trendleri ortaya koyuyor. Okul gereçleri, giyim ve sırt çantaları listenin başında geliyor. Tüketiciler nerede ve ne zaman alışveriş yapıyor, hangi ürüne ne kadar harcıyor, dijital teknoloji alışveriş davranışını nasıl etkiliyor ve daha fazlası, bu ankette cevap buluyor.

Global Okula Dönüş Anketi verilerine göre her çocuk için yaklaşık 501 dolar harcama yapılıyor. En fazla harcama yapılan kategorilerin başında okul gereçleri (yüzde 98) gelirken, onu kıyafet ve aksesuar (yüzde 97), bilgisayar (yüzde 23) ve elektronik cihazlar (yüzde 18) takip ediyor. Ayrıca bu dönem yapılan alışverişlerin yüzde 57’sinde ödeme yöntemi olarak banka kartları tercih edilirken ödemelerin sadece yüzde 3’ü dijital metotlar kullanılarak yapılıyor.

bs1

Araştırmaya katılanlar okula dönüş dönemi için ortalama 500 dolar harcadığını belirtiyor. Bu harcamaların yüzde 57’si mağazadan yapılırken yüzde 21’i online yoldan gerçekleşiyor.

bs2

Ankete göre satın almadan önce online araştırma yapılıyor. Katılımcıların yüzde 27’si sosyal medyadaki indirimleri takip ediyor, yüzde 77’si de dijital teknolojileri kullanıyor. En çok alışveriş ağustos ayında yapılıyor (yüzde 92).

bs3

İLGİLİ HABERLER