COVID-19 salgını nedeniyle iş görüşmeleri sanala taşınıyor

Dünyanın her yerinde kurumların koronavirüs (COVID-19) salgınını önlemek amacıyla teker teker evden çalışma formatına döndüğü şu günlerde yeni işe alımlarda da sanal platformlar tercih edilmeye başlanıyor.

Sektörün büyük kurumlarının neler yaptığının, hangi sanal platformları kullandığının ve sanal iş görüşmelerinin inceliklerinin derlendiği bu makale SHRM – Better Workplaces, Better World’de yayınlandı.

Evden çalışmak çoğu şirket için yeni adapte olunan bir sistem olsa da Amazon, Facebook ve Google gibi büyük şirketlerin Mart’ın başından beri evlerinden çalışıyorlar.

Amazon yüz yüze işe alım görüşmelerinin bir çoğunu tekrar planlarken kurumun video konferans yazılımı olan Amazon Chime hizmetine başvuruyor. Gerekli belge ve bilgilerin de online yoldan iletildiği bu sistem Amazon’un salgının önünde durmasına katkı sağlıyor.

LinkedIn iş başvurusu yapmak isteyenlere iki seçenek sunuyor

Google ise potansiyel çalışanlarına işe alım görüşmelerinin Google Hangouts’ta veya bir video konferans yazılımı olan BlueJeans ile gerçekleştirileceğini bildirdi. LinkedIn ise iş başvurusu yapmak isteyenlere iki seçenek sundu; görüşmeyi ya BlueJeans ile sanal platformlarda gerçekleştirmek ya da yüz yüze görüşmenin güvenli olduğu bir zaman dilimine ötelemek.

CareerBuilder’ın CEO’su Irina Novoselsky konu hakkında “Uzaktan iş yapmanın daha anlamlı olduğu zamanlarda iş arayanlar görüşmelerini yüz yüze gerçekleştirmektense Skype veya Zoom gibi platformlardan yapmaya ve bu görüşmelerin ötelenmesine hazırlıklı olmalılar. Bu durum özellikle merkez ofisleri salgın bölgesinde bulunan büyük şirketler için geçerli” diyor.

Virginia merkezli bir İnsan Kaynakları şirketi olan Helios HR’ın CEO’su Kathy Albarado 40 çalışanına evden çalışmalarını, sağlıklarını tehlikeye atmanın geçerli bir açıklaması olmadığını ilettiğini belirtti.

Microsoft Teams’in premium versiyonunu ücretsiz olarak kullanılabilecek

Sohbeti, video toplantıları, dosya belgemeyi ve aplikasyon entegrasyonunu bir araya getiren Microsot Teams’I kullanan Albarado, “Bütün ekip içi görüşmelerimiz bir sıkıntı olmadan gerçekleşmeye devam ediyor” dedi. “Salgından önce İK ve işe alım danışmanlarıyla görüşmelerimizi önce telefonla sonra yüz yüze gerçekleştiriyorduk. Şimdi ise bu görüşmeleri ve sunumları videoya geçirdik. Müşterilerimize de aynısını yapmalarını öneriyoruz”.

COVID-19 pandemisinin ışığında Microsoft tüm dünyada altı ay boyunca Microsoft Teams’in premium versiyonunu ücretsiz olarak kullanılabileceğini açıkladı.

Albarado sanal görüşmelerin farklı olduğunu, ama bunun bir engel yaratmadığını ve görüşme deneyimini baltalamadığını belirtiyor.

Bir işe alım yazılımı olan iCIMS’in CPO’su Irene DeNigris ise insan ilişkilerini videoya geçince kaybetmediğimizi, yüz ifadelerini ve iletişimi sanal iletişimle de en az yüz yüze görüşmelerdeki kadar alabildiğimizi ifade ediyor. “İnsanlarla anlamlı iletişim kurabilmenin tek yolunun yüz yüze olmadığını görmeye başladık. Birini işe almak için onunla tokalaşmak zorunda değilsiniz”.

Umut Işığı

Helios’un çalıştığı bir çok şirket evden çalışmaya hazırlıklı değildi. “Bu süreçten çıkacak iyi tek bir şey varsa o da işverenleri şirket dışından çalışma teknolojilerine bir şans vermelerini sağlaması olacak” diyor Albarado.

iCIMS Yetenek Kazanımı Direktörü Amy Warner de bu bakış açısına katılıyor ve uzaktan çalışmanın geçici bir süreç olmadığını, iş yapmanın ve işe alımların geleceği için kritik önem taşıdığını belirtiyor. “Güncel olaylar durumdan çıkarılabilecek en iyi stratejileri oluşturmamıza neden oluyor ve stres altında nasıl çalıştığımızı gözler önüne seriyor. Özellikle işe alımlarda başvuru yapanlar olası işvereninin onların sağlığına önem verdiğini hissedince henüz işe başlamadan markaya sadakat duyuyor”.

Sanal görüşmeler için birkaç ipucu

Video görüşmeler sizi korkutmasın. İşte sizi görüşmenize hazırlayacak adımlar;

Hazırlıklı olun. Video görüşmelere de yüz yüze görüşmelerle aynı ciddiyetle yaklaşım. İş tanımının ve başvuru yapan kişinin yeteneklerinin farkında olun ve nokta atışı sorular sorun. Söyleşiler için parlak ışıklı ve sessiz bir oda seçin. Sanal görüşmeniz için hangi platformu kullanacaksanız iki tarafında bu teknolojinin nasıl çalıştığını bildiğinden emin olun.

Beklentilerinizi önceden belirleyin ve belirtin. Potansiyel çalışanlara hiçbir açıklama yapmaksızın bir video-sohbet linki iletmek korkutucu olabilir. Bu görüşmeyi neden sanal bir ortamda yaptığınızı açıklayan ve görüşmeden beklentilerinizin ne olduğunu belirten bir not bütün süreci daha keyifli ve verimli hale getirir.

Teknolojinizi kontrol edin. Görüşme öncesinde sanal platformunuzun düzgün çalıştığından emin olun ve görüşmeyi yapacağınız kişiden de aynısını yapmasını isteyin. Mutlaka kameranızı ve mikrofonunuzu kontrol edin.

Kaynak:

İLGİLİ HABERLER