Coronavirus hangi sektörlerin çalışan ihtiyacını artırdı?

Coronavirüs nedeniyle hem globalde hem de ülkemizde evden çalışmanın yaygınlaşması, mağazaların kapanması ve eğitime ara verilmesi pek çok sektörü de derinden etkiledi. Kimi sektörlerde ciddi bir iş gücü fazlalığı ortaya çıkarken kimi sektörlerde ise çalışan ihtiyacı arttı. Peki, hangi sektörlerde bu artış görüldü? İşte, yanıtlar… 

Coronavirüs salgınının global yansımalarıyla kimi sektörlerde çalışan ihtiyacı arttı. Bu sektörler başında ise nakliye ve dağıtım, online eğitim ve iletişim sektörleri geliyor. Amazon, teslimat için 100 bin çalışan işe alırken kargo şirketi UPS de talebi karşılamak adına çalışan sayısını artırma yoluna gitti. Ancak her iki şirket de çalışan güvenliği konusunda eleştirilerle karşı karşıya.

Online eğitim veren kuruluşlar da 30 milyondan fazla çocuğun okula gitmediği bir dönemde kapasitesini artırmak ve “uzaktan eğitim” ihtiyacını karşılamak amacıyla binlerce öğretmeni işe almak için düğmeye bastı.

Zincir marketlerde de durum farklı değil. Kroger, Meijer ve Safeway gibi zincir marketler ve hatta online market uygulaması Raley’s de personel alımlarını sürdürdüğünü belirtti. Slack, Microsoft Teams ve Zoom da çalışan sayısını artıran şirketler arasında yer alıyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER