Coca-Cola kutusunun üzerine obezite yazdıran kampanya

Coca-Cola “Share A Coke” kampanyasıyla son zamanların en etkili global reklam kampanyalarından birini yapmış olsa da gözden kaçırdığı bir ayrıntı yer alıyor: Herkes şekerli içecek içmiyor.

Coca-Cola soft içecek fanlarına kendi şişelerinin etiketlerini kendilerine özel yapma şansını Share A Coke sitesiyle veriyordu. The Center for Science in the Public Interest‘in sağlıklı yaşam savunucuları ise bu kampanyanın açıklarından yararlanarak “Share A Coke with Obesity” adlı kampanyayı yarattılar. 

Coca-Cola’nın kampanyasını “kırma” fikri, Boston Daughters and Howard tasarım şirketinin sahibi Mike Howard tarafından ilk olarak Share A Coke internet sitesinin açıklarını incelemeye başlamasıyla çıkmış. Coca-Cola’nın kutular üzerine yazılabilecek kötü kelimeleri ya da istemediği kelimeleri site üzerinde engelliyor olması üzerine odaklanan Howard, iftira atan, karalayıcı, pornografik veya cinsel içerikli, yasadışı, ırkçı ve etnik ayrımcı kelimelerin kutular üzerine yazılamadığını belirledikten sonra araştırmasını derinleştirdi.

Howard, sonrasında Coca-Cola ile bağdaştırılan hastalıkları da sitede denemeye başladı ve ilk kelime olan “Obezite”yi Share A Coke sitesinin kabul etmediğini farketti. Sonrasında bir şekilde bu kelimeyi siteden kutu kola üzerine basılabilecek şekilde kabul ettiren Howard’ın bu küçük numarası karşısında Coca-Cola kısa sürede kelimeyi yeniden yasakladı. Ancak tüm bu süreci bir film haline getiren Howard, amacına ulaşmış oldu.

Bu protestonun hemen ardından Coca – Cola’nın birlikte çalıştığı bilim adamları kilo bilinci olan Amerikalılar’ın egzersize yeteri kadar dikkat ettiklerinde ne kadar yiyip içtiklerinin önemli olmadığı argümanını desteklediler.

İLGİLİ HABERLER