Coca-Cola en büyük plastik kirleticiler arasında ilk sırada

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace “Plastikten Kurtulun” kampanyası kapsamında 51 ülkede 484 temizlik çalışmasında toplanan 476 bin 423 parça plastik atığın sonucunu açıkladı.

Greenpeace’in  Marka Denetim Raporu‘na ile göre dünyanın farklı köşelerinden elde edilen örneklerle en çok plastik kirliliğine yol açan şirketler tespit edildi ve Coca-Cola, 37 ülkede 11 bin 732 plastik atıkla en büyük plastik kirleticiler arasında ilk sırada gösterildi. Aynı zamanda da Coca-Cola en büyük plastik kirleticiler arasında 2 yıldır üst üste ilk sırada yer alıyor.

Coca-Cola’yı, PepsiCo ve Nestlé takip ederken, plastik kirliliğinde ilk 10’da yer alan diğer uluslararası şirketlerse Mondelez International, Unilever, Mars, P&G, Colgate-Palmolive, Phillip Morris ve Perfetti Van Melle oldu.

Raporda Çin, Filipinler, Endonezya, Sri Lanka, Filipinler ve Vietnam’da okyanusların en fazla plastik atık kirliliğine maruz kaldığı işaret ediliyor ve “Asya’daki bu plastik kirliliğinin asıl itici güçleri aslında Avrupa ve ABD merkezli uluslararası şirketlerdir, son zamanlarda Coca-Cola, Nestlé ve PepsiCo gibi şirketlerin krizi ele alma konusundaki taahhütleri maalesef, plastiği kâğıt veya biyoplastik ile değiştirmek ve kırılan bir küresel geri dönüşüm sistemine daha fazla güvenmek gibi yanlış çözümlere güvenmeye devam ediyor.” denildi.

İLGİLİ HABERLER