Cisco: Geleceğin dünyasını “Ağ Uzmanları” yönetecek

Modern dünyanın giderek internet temelli bir teknoloji altyapısına kavuştuğuna dikkat çeken Cisco Türkiye Genel Müdürü Ümit Cinali, “Fabrikalardaki makinelerden ev eşyalarına, trafik ışıklarından günlük hayatımızda kullandığımız cihazlara kadar her şey internete bağlı ve birbiri ile haberleşebiliyor. Böyle bir evrende cihazlar bizim yerimize düşünebiliyor ve karar verebiliyor. Örneğin eve gelme saatinize göre çalışmaya başlayan soğutucular ya da eksikleri belirleyerek sizin yerinize internetten sipariş verebilen buzdolapları ve daha fazlası artık mümkün. Böyle bir ekosistemde ortaya çıkacak yeni işleri ve süreçleri kurmak ve yönetmek ise ağ uzmanlarına kalıyor” dedi.

Türkiye’nin ağ uzmanı ihtiyacı artıyor
Cinali, Cisco’nun desteğiyle IDG (International Data Group) tarafından Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Pakistan’ı kapsayan bölgede 574 bilgi teknolojileri yöneticisiyle yapılan anketin, Türkiye’deki ağ uzmanı ihtiyacının giderek arttığını ortaya koyduğunu belirtti. Araştırmaya ilişkin bilgi veren Ümit Cinali, bölgedeki ağ uzmanı ihtiyacının mevcut arzın çok üzerinde olduğunu ve Türkiye’de ise 2012 sonu itibariyle mevcut talebe göre 10 bin 300 kişilik, yani yüzde 17’lik ağ uzmanı açığı bulunduğunu kaydetti. Sözlerini sürdüren Cinali, “Araştırma bu açığın 2016’da 37 bin 200’e yani yüzde 35’e yükseleceğini gösteriyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan 119 bilgi teknolojileri yöneticisi, önümüzdeki dönemde ağ uzmanı istihdam edeceklerini belirtti” dedi.

Cisco’nun küresel sosyal sorumluluk projesi: Cisco Networking Academy
“Cisco Networking Academy”nin Cisco’nun dünyada 1997 yılından bu yana uyguladığı sosyal sorumluluk projesi olduğunu söyleyen Ümit Cinali, “Bilişim ve bilgisayar ağları konusunda eğitimli uzmanların sayısının artırılması amacını taşıyan bu projeyi 2000 yılından bu yana Türkiye’de de uyguluyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve devlet kurumları ile ortak çalışmalar yaparak bugüne kadar 37 bin 500’ün üzerinde kişiye eğitim verdik” dedi.

Katılımcıların yüzde 25’i kadın
Cinali, şöyle devam etti: “Tüm dünyada ağ teknolojileri konusunda yaşanan uzman sorununa çözüm üretebilmek ve bilişim sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla geliştirilen Networking Academy faaliyetlerini, bulunduğumuz ülkelerin sosyal ve ekonomik dönüşümüne katkıda bulunma anlayışımız kapsamında yürütüyoruz. Katılımcılara iş hayatına yönelik güncel bilgi ve beceriler sağlayan mesleki bir eğitim programı olan Networking Academy, ‘yaşam boyu öğrenme’ esasına göre bilgisayar ağı uzmanlarının tüm kariyerleri boyunca gelişimlerini destekliyor. Networking Academy, uluslararası olarak başarısı kanıtlanmış bir karma e-öğrenme uygulaması olarak ilgi görüyor. Sınıf ortamı ve çevrimiçi materyallerin bir araya getirildiği eğitim modeli, kolay uygulanabilir olması ile de kurumlar tarafından tercih ediliyor. Networking Academy olan kurumlar, bu canlı laboratuar ortamında e-öğrenme teknolojisinin son noktasını paylaşıyor. Katılımcılarımızın yüzde 25’inin kadın olması da bizi ayrıca gururlandırıyor. Kadınlarımıza teknoloji alanında istihdam için fırsat yaratmaya çalışıyoruz.”

Türkiye’den bir başarı hikâyesi
Networking Academy kendi içinden başarı hikâyeleri de çıkarıyor diyen Cinali, sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin, 24 Eylül tarihinde gerçekleştirilen ve Avrupa, Orta Doğu ile Afrika (EMEA) Bölgesi’ni kapsayan uluslararası CCNA NetRiders yarışmasını İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden Musa Aydın birincilikle bitirdi ve hepimizi gururlandırdı. Musa Aydın, Ocak ayındaki ABD ziyaretinde Cisco yöneticileriyle bir araya gelecek.”

İLGİLİ HABERLER