Çin algı yönetiminde sağlam yolu seçti!

Çin, Covid-19 pandemisi öncesindeki dünyanın her şeyine yetişen lider ülkesi algı yönetimini maalesef salgının müsebbibi olarak görüldüğü günden beri kaybediyor. Bu nedenle sürekli salgına ilişkin umut veren haberlerle algı yönetimi yapıyor. Ancak bildik kısa yöntemlerin yanı sıra uzun ve sabır gerektiren yöntemleri de deniyor. Bu kez de Çin kültürüne yakınlık sağlamak üzere dil bariyerini kaldırmak için Çince seferberlik başlatıyor. Ölçek ise başlangıçta bile devasa.

Çin Uluslararası Radyosu’ndan gelen haberde; “Dünyada 70’i geçkin ülkede Çinceyi milli eğitim sistemine dâhil eden Çin Eğitim Bakanlığı, Çince öğrenenlerin sayısının 200 milyonu geçtiğini kayıtlara geçti. 2020 Çin Uluslararası Hizmet Ticaret Fuarı kapsamında düzenlenen uluslararası eğitim hizmet ticareti forumunda Çin Eğitim Bakanlığı, ‘ChinesePlus’ dahil dört Çince eğitim uygulamasını tanıttı. Bu dört platform Çince eğitimi veren okul ve kuruluşlara, öğretmen ve öğrencilere online destek sağlayacak.

Eğitim Bakanlığı Uluslararası İş Birliği ve İletişim Dairesi Başkanın verdiği bilgiye göre, dünyada dört binden fazla üniversite, 20 binden fazla ilk ve orta dereceli okul, 45 binden fazla Çince okulu ve eğitim kuruluşunda Çince dersleri veriliyor.” deniyor.

Diyebilirsiniz ki, Çin bir zamanların fırsatlar ülkesi ABD gibi; yer, gök fırsat dolu. Bu nedenle Çince bilmek şart ve ayrıca ekleyebilirsiniz; bu kadar yüksek potansiyel dünyaya açıldığında dünyanın farklı ülkelerinde Çince bilen insan kaynağına ihtiyaç olacak ve Çinli işadamları daha kolay iletişim kurup rahat ticaret yapacak. Hepsine katılırım; algı yönetiminin pek çok katma değerli çıktısının olması zaten gerek şart ayrıca tam tersi de geçerli. Meslek defosu galiba, bana ulaşan haberi ben böyle okudum.

İLGİLİ HABERLER