CHP’den CNN Türk’e boykot

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, partisinin CNN Türk’e karşı boykot kararı aldığını açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan dün gerçekleştirdiği basın toplantısında CNN Türk’e boykot kararı aldığını açıkladı. Özkan aynı zamanda CHP’lilere de çağrıda bulunarak CNN Türk’ü izlememelerini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan konuşmasında şunları söyledi: “3 Şubat 2020 tarihinde yapılan toplantıda partililerimize tuzak kurma, gerçekleri çarpıtma nedeniyle CHP’lilerin CNN Türk kanalında yapılan programlara katılmaması kararı alınmıştır. CHP’li hiç kimse CNN Türk kanalına çıkmayacaktır. Özkan ayrıca CHP seçmenine de çağrıda bulunarak CNN Türk’ü izlememelerini tavsiye etti.

Özkan’ın açıklamasının ardından CNN Türk boykotu sosyal medyada en çok konuşulan konular arasında yer aldı ve Twitter’da TT oldu.  Öte yandan Gazete Duvar’da yer alan habere göre boykot çağrısının ardından CNN Türk’ün Twitter’daki takipçisi 200 binden fazla düştü.


Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da CHP’nin boykotuna katıldı. İmamoğlu bundan sonra CNN Türk’te konuk olacağı programa katılmayacak.

Kılıçdaroğlu’ndan CNN Türk boykotuyla ilgili ilk açıklama: 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kafa Radyo canlı yayınında gazeteci Candaş Tolga Işık’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken CNN Türk’ü boykot etme kararıyla ilgili ilk kez konuştu. Kılıçdaroğlu, “CHP’lilere nasıl tuzak kurabiliriz diye özel bir yayın politikası izlendiğine tanık olduk” dedi.

CHP’lilerin CNN Türk yayınlarına çıkmama kararının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, rahatsızlıklarının seçim öncesinde başladığını ifade ederek, televizyon kanalında partilerinin zor durumda bırakılması için özel bir yayın politikası izlendiğini belirtti. Yaptıkları görüşmelere rağmen televizyon kanalının bu politikasından vazgeçmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Biz CHP’yiz kimse bizi eleştiremez” gibi bir düşüncelerinin olmadığını vurguladı. Pek çok televizyon, radyo, gazetenin kendilerini eleştirdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Bir televizyon doğrudan doğruya CHP’yi hedef alıp zor durumda bırakabilecek yanlı haberler, yanlı yorumlar yapıyorsa bu doğru değil. O televizyon kanallarına çıkmamız onlara meşruiyet kazandırır. Biz de böyle bir meşruiyet kazandırma ayağı değiliz. Ayrıca CNN kanalının uluslararası bir markası var. O markanın da kendine özgü bir ağırlığı var dünya kamuoyunda, dünya medyasında… O ağırlığını da büyük ölçüde CNN Türk kaybetti. O nedenle uzun uzun kendi aramızda oturduk, konuştuk, böyle bir kararın verilmesine karar verildi.”

“CNN Türk, A Haber olmaya başladı”

Yorumcuların istedikleri gibi konuyu yorumlayabileceklerini ancak haberin doğru verilmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Haberi sağından solundan kırparak, anlamsız hale getirerek, sadece bir siyasal partiyi zor durumda bırakmak, bir siyasal partiyle ilgili algıyı kamuoyunda kendi istedikleri gibi yönlendirmek ya da algıyı o şekliyle oluşturmak için çaba harcamak, bizim kabul edebileceğimiz bir uygulama değil” dedi.

CHP’nin CNN Türk’ün yayın politikasına müdahale etmediğini belirten Kılıçdaroğlu, kararlarının, basın özgürlüğüne müdahale olup olmadığının sorulması üzerine, şunları aktardı:

“Biz CNN Türk’ün yayın politikasına müdahale etmiyoruz ki. Sadece ‘Biz sizin televizyonlarınıza çıkmayacağız.’ diyoruz. ‘İzlemeyin.’ de diyoruz, şunun için diyoruz, biz kendi partililerimize diyoruz. Onun dışındaki insanlar izleyebilirler. Bu televizyon kanalı objektif haber yapmıyor bize göre. Biz nasıl A Haber’i seslendiriyoruz gayet rahat bir şekilde, ‘CNN Türk de A Haber gibi olmaya başladı. Bu kanalın CHP’ye yönelik verdiği haberlerin hiçbirisi doğru değil, bunlara inanmayın. Dolayısıyla seyretmeseniz de olur.’ diyoruz. Yoksa biz gidip de ‘CNN Türk’ü ele geçirelim, onu bizim yandaşlar satın alsın, satın aldıktan sonra bizim istediğimiz gibi program yapsın.’ Hayır böyle bir arayışımız hiçbir zaman olmadı.”

İLGİLİ HABERLER