Cannes’da kadın yönetmen sayısı az

Uluslararası Yaratıcılık Festivali Cannes Lions 2017’nin bu seneki yarışmacıları arasında kadın yönetmen sayısının az oluşu “Kadın yönetmenler nerede?” sorusunu beraberinde getirdi. Açıklanan rakamlara göre Cannes’da ödül için yarışan reklamların yalnızca yüzde 9’u kadın yönetmenler tarafından çekildi. Ayrıca genel klasmanda yayınlanan filmlerin yüzde 14’ü kadınların çektiği filmlerden oluşuyor.

Konuyla ilgili Cannes Lions festivalinde konuşan Avustralyalı yönetmen Gillian Armstrong, bu istatistiği “korkunç” olarak nitelendirdi. “Reklamcılık sektörü iletişimde lider sektör olmalı. Kadın bakış açısı diye bir şey var ve bu sadece kadın ürünlerinden oluşmuyor” diyen Armstrong, kadın yönetmenlerin olmamasını “bilinçsiz önyargı” olarak nitelendirdi.

Öte yandan Cannes jürisinin yüzde 43’ü organizatörlerin deyimiyle “cinsiyet eşitliğinde bir kilometre taşı” olacak şekilde kadınlardan oluşuyor. 2012’de yüzde 21 olan jüride kadın sayısı, beş yılda iki katına çıkarak yarıya yaklaştı. Cyber Lion Jüri Başkanı Colleen DeCourcy konuyla ilgili “10 sene önce jüride bulunan iki kadından biri bendim. Cannes’da görev alan her 10 kadından 9’u medyada çalışıyordu. Cannes Lions jürilerinin rekor sayı olan yüzde 43’ü bulması beni çok sevindirdi. Umarım gelecek yıl yüzde 50’yi buluruz.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER