Cannes Lions 2019 Outdoor kategorisinde Türkiye’ye iki ödül

Cannes Lions Uluslararası yaratıcılık Festivali 2019’un ilk gününde Türkiye’ye iki ödül geldi. 

Cannes Lions 2019’un tüm heyecanıyla ilk gününü geride bırakırken dün açıklanan kısa listelerin de ödülleri yavaş yavaş sahiplerini buluyor. Outdoor, Health & Wellness, Design, Pharma ve Print & Publishing kategorilerinin kısa listelerinin açıklanmasının ardından bugün ödül alan yaratıcı işler açıklandı.

TBWA \Istanbul’un Land Rover için hazırladığı Shirt ve Polo kampanyaları Outdoor kategorisinde Bronz Aslan’a layık görüldü.

Outdoor Kategorisi’nde Grand Prix’nin sahibi Nike ve Wieden+Kennedy oldu

Nike ve Wieden+Kennedy  “Dream Crazy” kampanyasıyla Outdoor kategorisinde Grand Prix’yi kucakladı. Nike’ın Grand Prix alan çalışmasında Amerika Başkanı Donald Trump tarafından sivil itaatsizlikle suçlanan ve kariyeri sekteye uğratılan Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick’in yakın plan yüzü ve ortada ise kampanyasının sloganı var; “Believe in something, even if it means sacrificing everything”. (Bir şeye inanın. Bu her şeyden fedakarlık etmeniz anlamına gelse bile)

Ne olmuştu?

Amerika’da Afro-Amerikalılara yönelik polis şiddetini protesto etmek için maç öncesi ABD Ulusal Marşı’nı protesto ederek saygı duruşunda bulunmayan Ulusal Amerikan Futbol Ligi oyuncularından Colin Kaepernick’in herkesin ayakta dinlediği marşı diz çökerek protesto etmesi Trump’ın kendisini sivil itaatsizlikle suçlamasını da beraberinde getirmişti.

Nike’ın 30’uncu yılında klasik sloganı “Just Do It” ve “Bir şeye inanın. Bu her şeyden fedakarlık etmeniz anlamına gelse bile” sloganıyla yürüttüğü kampanyada 30 yaşındaki futbolcuyu seçmesi ciddi tepkileri de beraberinde getirmişti. Nike ayakkabısını, çoraplarını yakan Trump taraftarları Nike’ı şiddetle protesto etse de Nike kemik kitlesini bu hareketiyle kendine daha da hayran bıraktı.

İLGİLİ HABERLER