Çalışanların en büyük sıkıntısı maaşı…

Edenred’in 15 ülkede IPSOS araştırma şirketiyle gerçekleştirdiği ve 14 bin çalışanın katıldığı “Çalışan Memnuniyeti ve Motivasyonu” araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor! Araştırmaya göre; Türkiye’de çalışanların iş hayatlarında en çok endişelendiği konu maaşları…

Türkiye’den de 800’ü aşkın çalışanın katıldığı araştırmaya göre; Türkiye’de çalışanların çalışma yaşamlarıyla ilgili hala en çok endişelendiği konu maaşları! Geçtiğimiz yıl aynı soruya yanıt verenlerin yüzde 49’u maaşıyla ilgili sıkıntı yaşadığını söylerken bu yıl bu oran yüzde 44’e düştü. Türk çalışanların profesyonel hayatları için endişelendiği konularda ikinci sırada işsizlik yer alırken (yüzde 33), çalışma saatleri (yüzde 23) üçüncü sırayı aldı. Maaşından memnun olmadığını belirtenler arsında ağırlık 45 yaş üstü çalışanlara ait.

Türkiye’deki çalışanlarla kıyaslandığında, araştırmaya katılan 15 ülkede de durum farklı değil. Aralarında ABD, Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerin de yer aldığı 15 ülkenin çalışanlarının da iş yaşamındaki temel sıkıntısı maaşları (yüzde 42).

Araştırmada bir diğer dikkat çeken sonuç ise satın alma gücü değerlendirmesi. Buna göre, çalışanlar arasında yaş yükseldikçe memnuniyet oranı da düşüyor. Türkiye’de 30 yaş altı çalışanların yarısından fazlası satın alma gücünden memnunken, 45 yaş üstü çalışanların yüzde 66’sı satın alma gücünden memnun olmadığını beyan etti.

Çalışanlar işverenden en çok ulaşım ve yemek hizmeti bekliyor

Araştırmada sorulan “İşvereninizden en çok hangi hizmeti bekliyorsunuz?” sorusuna çalışanlar, en çok ulaşım ve öğle yemeğine dair çözümler bekledikleri cevabını verdi. Ulaşım giderlerinin karşılanması veya servis hizmeti bekleyenlerin oranı yüzde 64’e yakın bir oranla ilk sırada yer alırken, işverenden yemek hizmeti bekleyenlerin oranı da yüzde 61 ile ikinci sırada yer alıyor. Bu hizmetleri yüzde 50 ile çocuk bakımı ve yüzde 35 ile kültürel aktiviteler takip etti.

 

İLGİLİ HABERLER