“Çalışan Anneler için En İyi 100 İşveren” içinde Johnson & Johnson’a Zirve Ödülü

 

“Çalışan anneler için en iyi 100 işveren listesi” WorkingMother dergisi tarafından açıklandı. Johnson & Johnson da Zirve Ödülü aldı.

Yıllık liste bundan 30 yıl önce ilk yayınlandığında en iyi 30 şirketin yalnız beşi tümüyle ücretli doğum izni imkanı sunuyordu. Hiçbirinin yeni babalar veya evlat edinen ebeveynler için izin uygulaması bulunmuyordu ve sadece yedi şirket esnek çalışma saatlerini uyguluyordu.

Bugün ise en iyi 100 şirket, ortalamada sekiz hafta izinin yanı sıra esnek çalışma saatleri, evden çalışma ve diğer imkanlar sunuyor. Ancak, Aile ve Çalışma Enstitüsünün 2014 yılında gerçekleştirdiği bir çalışmaya göre ülke genelinde şirketlerin ancak yüzde 5’i tümüyle ücretli, yüzde 58’i ise kısmen ücretli doğum izni kullandırıyor.  Ayrıca pek çok şirkette esnek çalışma saatleri ve çocuk bakımı yardımı uygulaması bulunmuyor.

30 yıldır, listeden hiç düşmeyen Johnson & Johnson Ailesi Zirve Ödülüne layık görüldü.

Genel olarak ABD’de çalışma çevresi anlamında önemli yol kat edilmiş olsa da hala yapılması gerekenler bulunduğunu söyleyen sağlık ürünleri ve ilaç şirketi Johnson & Johnson Çeşitlilik Direktörü Wanda Hope, “Tüm şirketlerin kadınları, işlerinde gerçek anlamda başarılı olabilmelerini ve gelişmelerini sağlayacak şekilde desteklemeleri harika olurdu” görüşünde.

WorkingMother” dergisinin genel yayın yönetmeni Jennifer Owens: “Bu şirketlerin çalışan anneleri desteklemek için yaptıkları aslında herkesin yararına” diyor ve ekliyor; “En iyi çalışanlarını kaçırmamak için şirketlerin büyük sorulara kafa yormaları, araştırma yapmaları ve güçlüklerin neler olduğunu tespit etmeleri gerekiyor.”

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre ABD’de esnek çalışma saatleri, çocuk bakımı seçenekleri ve ücretli doğum izni, çalışan anneler için en önemli konular arasında yer alıyor ve çalışılacak en iyi şirketleri diğerlerinden ayırt eden başlıca faktörler olarak öne çıkıyor.

Önde gelen şirketler, ABD işgücü içerisinde 18 yaş altı çocuğu olan 24 milyon anneye yönelik daha şimdiden bu yararları ve daha fazlasını sunuyor olsa da, diğer birçok şirket henüz bu yönde politikaları hayata geçirmiş değil.

Ücretli izin ve esnek çalışma saatlerinin ülkedeki pek çok işveren için ne yazık ki hala yenilikçi kavramlar olarak görüldüğünü söyleyen, çalışan anneler için en iyi 100 işveren listesini yayınlanan “WorkingMother” dergisinin genel yayın yönetmeni Jennifer Owens, sözlerine şöyle devam ediyor: “Akıllı şirketler, çalışanlarına nasıl hizmet edebilecekleri konusuna kafa yoruyorlar ve onlar için çalışan insanların en değerli kaynakları olduğunun bilincinde olarak hareket ediyorlar.” 

İLGİLİ HABERLER