Boyner’den sanata ve öğrencilere destek projesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri, Boyner için özel hediye kutuları tasarladı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü 3. Sınıf öğrencileri, Boyner için özel hediye kutuları tasarladı. Öğrencilerin, “hayal”, “umut”, “coşku”, “mutluluk” ve “paylaşma” gibi kavramlardan yola çıkarak tasarladıkları kutular, yeni yıl hediye alışverişine ayrı bir anlam katıyor. Yeni yıl alışverişi öncesinde Boyner mağazaları ve boyner.com.tr’de müşterilerle buluşan özel tasarım hediye kutularının satışı sene boyunca devam edecek.

“Geliriyle öğrencilerin eğitim hayatına bir nebze de olsa katkı sağlıyoruz”

Müşterileriyle el ele vererek toplumsal faydayı çoğaltmayı hedeflediklerini belirten Boyner Büyük Mağazacılık Kurumsal İletişim Müdürü Oya Uzun, bu projenin gençlere ve sanata destek vermek için önemli bir fırsat olduğunun altını çizerek: “Boyner olarak, hediye alışverişinde en popüler destinasyonlar arasında ilk sıralarda yer alıyoruz. Hediye alışverişindeki bu etkimizi sosyal sorumluluk bakış açısıyla birleştirmek, müşterilerimizi de dahil ederek hediye alışverişini gençlere ve sanata destek vermek için bir fırsata dönüştürmek istedik. Yeni hediye kutularımız, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nün birbirinden yetenekli 5 öğrencisi tarafından tasarlandı. Özel tasarım desenlerin hayat verdiği hediye kutuları aracılığıyla hem genç tasarımcılarımızın eserlerini tüm Türkiye ile buluşturuyor hem de buradan elde edilecek gelirle üniversiteye ve öğrencilerin eğitim hayatına bir nebze de olsa katkı sağlıyoruz. Hediye kutularını satın alarak, bu anlamlı projenin bir parçası olan, sanata ve gençlere destek veren herkese çok teşekkür ederiz. ‘Hayal’, ‘umut’, ‘coşku’, ‘mutluluk’, ‘paylaşma’ gibi duyguları anlatan bu özel hediye kutularının, hayallerinin peşinde koşan herkese umut vermesini dileriz. Önümüzdeki dönemde de farklı projelerle genç sanatçılara destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Adeta birer sanat eseri değeri taşıyan kutular, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’nden birbirinden yetenekli 5 öğrenci; Aygen İncel, Gülbeste Tulu, Kadir Çıtak, Tunahan Gökçe ve Alican Zırhlıoğlu tarafından tasarlandı.

“Derslerde öğrendiklerini pratiğe dökme imkanı kazandılar”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkan Yardımcısı Umut Südüak da bir değerlendirme yaparak, projenin öğrenciler için önemli bir fırsat olduğunu ifade etti. Südüak,  şunları söyledi: “Marka iş birlikleriyle geliştirilen projeler, üniversite ders içeriklerinde olmayan durumları ve problemleriyle konvansiyonel ders yapılarından ayrışır. Burada, profesyonel olarak belli amaçlara hizmet edecek noktalara değinileceğinden, işin kendi bağlamında öne çıkan ve kendini yeniden ifade etmeyi; farklı dinamiklerle yeniden kurmayı planlayan, hedefler üzerinden ilerlenir. Bu tür çalışmalarla derslerde öğretilen bilgilerin üzerine, müşteri ve öğrenci ilişkilerinde kendini konumlandırma, gerçek zorluklarla yüzleşme, yeni dil oluşturma gibi kaygıları yönetmek için, düşüncelerin çözümlemeleri üzerine pratikler geliştirilir. Kısa ve hızlı bir yaratıcılık süreciyle kendini şekillendiren bu tür özel projeler; eğitim açısından da bakıldığında, öğrencilerin motivasyonunu olumlu şekilde etkiler. Hatta kimi zaman belki bir daha yaşanamayacak deneyimleri de yaşanır kılar. Eğitim açısının dışında müşteri tarafından da baktığımızda aslında burada müşterinin de ister istemez proje bağlamındaki tasarım detaylarının içine dahil olmasıyla proje algısının anlamı daha da olgunlaşır. Projeye daha farklı bir bakış sunmayı hedefleyen bu türlü çalışmalar, mesleki platformda iki tarafı da yaratıcılık üzerine odaklandırarak işin ruhuna uygun hareketle gerekli esnekliklerden de birçok açıdan faydalanarak yeni söylemleri ortaya çıkarır.”

İLGİLİ HABERLER