Borsan Kablo’nun yeni Genel Müdürü Arbek Akay oldu

Ağır sanayi sektörünün deneyimli yöneticisi Mehmet Arbek Akay, Borsan Kablo’nun Genel Müdürlüğü görevine getirildi.

Borsan Kablo’da Genel Müdürlük görevine sanayi sektörünün deneyimli ismi Mehmet Arbek Akay’ı getirdi. Profesyonel yaşantısında 1995 yılında reklam sektöründe başlayan Akay, 2000 yılında Assan Alüminyum bünyesinde alüminyum sektörüne adım attı. Yurt dışı ve yurt içi pazarlarda satış, pazarlama ve kurumsal strateji planlama ve kurumsal performans yönetimi konularında uzmanlaşan Arbek Akay, bu süreçte verimlilik, proje yönetimi ve proses planlama alanlarında da farklı projelere imza attı.

2012-2015 yılları Assan Alüminyum Kurumsal Strateji ve Pazarlama Direktörü görevini yürüten Akay, küresel pazarlar ve rekabet alanındaki bilgi birikimiyle Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği (TALSAD), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in yanı sire Avrupa Alüminyum Birliği (EAA) ve Alman Metal Distribütörleri Birliği (WGM)’de de sektör temsilcisi olarak sorumluluk aldı.

2015 yılında, ülkemizin ilk endüstriyel alüminyum üreticisi Teknik Alüminyum’ın Genel Müdürlüğünü üstlenen Akay, bu kurumda 2018 yılı başına dek görev yaptı. Akay, bu görevinde, aile şirketinden profesyonel yönetim ve kurumsal yapıya değişim sürecini ve bu süreç paralelinde kendi oluşturduğu TAM / Teknik Alüminyum Mükemmellik Vizyonu çerçevesinde mükemmellik ve insan odaklı kurum kültürü dönüşümünü yönetti.

Akay, genel müdürlüğü süresince, şirketin teknolojisi, ArGe ve yeni ürün bazlı rekabet gelişimi, kapasite kullanım artışı, iç ve dış pazarlarda büyüme, müşteri memnuniyeti ve güveni, sürdürülebilirlik ve insan odaklılık konularında çalışmalara imza attı. Bu dönemde, şirketin çalışan memnuniyeti ve müşteri memnuniyeti skorlarında kayda değer artış elde edildi.

1973 doğumlu olan Akay, Adolf Reichwein Gymnasium (Almanya) ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nin ardından, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde ve yöneticilik kariyeri paralelinde Sabancı Üniversitesi’nde yüksek lisansını (Executive MBA) tamamladı.

Evli ve 1 çocuk babası olan Akay, ileri derecede Almanca ve İngilizce biliyor.

İLGİLİ HABERLER