#BlackFriday Hashtagler’i Twitter’da fark yaratıyor

Geçen yıl dünya çapında tatil alışverişleriyle ilgili 282 milyondan fazla tweet vardı. Konuşmalar Kasım ayı sonundaki Black Friday ve Cyber Monday gibi en popüler alışveriş günlerinde aniden arttı.

McKinsey tarafından yapılan yeni bir anket, #BlackFriday’in tüketiciler için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ankete göre, 2015 yılında İngiltere’deki tüm tüketicilerin sadece %19’u #BlackFriday’de alışveriş yaparken geçen yıl bu rakam %54’e çıktı. Bu yıl katılımcıların %77’si, #BlackFriday’de alışveriş yapacaklarını ya da etkinliğe göz atmayı planladıklarını ve fiyat doğruysa bir şey satın almayı düşüneceklerini söylüyor.

Türkiye’deki Twitter kullanıcıları ürünler ve markalar hakkında bilgi alışverişinde bulunmayı seviyor: %72’si görüşlerini düzenli olarak paylaşıyor, %78’i bireysel ürün ve hizmetlerle ilgili diğer kişilerin görüşlerine aktif olarak bakıyor. Ayrıca Twitter kullanan kişiler, araştırılan tüm ürün ve hizmet kategorilerinde ortalama internet kullanıcısından daha etkili.

Pazarlama başarısı için doğru hashtag

Kalabalık #BlackFriday ortamında Twitter’da bir markayı konumlandırmak kolay değil. Talkwalker’a göre, sadece 2017 yılında, #BlackFriday ile ilgili yaklaşık 3 milyon tweet paylaşıldı. Buna ek olarak, giderek popüler olan #CyberMonday etiketiyle paylaşılan 1 milyon tweet daha vardı. Benzersiz bir hashtag #BlackFriday tweetlerinin kalabalığından sıyrılmak için belirleyici bir rol oynayabilir.

#MagentaFriday – T-Mobile #BlackFriday heyecanını nasıl akıllıca kullandı?

Herkes #BlackFriday hakkında konuşurken, T-Mobile özel olarak yaratılan alışveriş etkinliğiyle kalabalıktan başarılı bir şekilde sıyrılıyor: #MagentaFriday. Kendi özel etkinliğiyle ilgili bütün tartışmaları birleştirme amacıyla hareket eden T-Mobile, #BlackFriday sebebiyle halihazırda var olan ilgiden zekice yararlanıp kendi hashtag’ini yaratarak ön plana çıkıyor.

Buna ek olarak kendi özel hashtag’inizi oluşturmanın kampanyanıza büyük faydalar sağlayabileceği birçok yol var:

  • Etkileşim ve iletişim: Kampanyayla ilgili bir hashtag, iletişimi toparlamayı ve markalarla tüketiciler arasındaki iletişimi basitleştirmenizi mümkün kılar.
  • Marka güçlendirme: Hashtagler, ürünler ve markalar için esas olan benzersiz satış önerilerini vurgulamak için kullanılabilir.
  • Bağlılık: Bir hashtagin başarılı bir şekilde kullanılması, yüksek derecede müşteri bağlılığı ve kullanıcı tarafından içerik oluşturulmasını sağlayabilir.
  • Ölçülebilirlik: Özel olarak oluşturulmuş bir hashtag kullanımı Twitter’da kolay ve hızlı bir şekilde ölçülebilir.
  • Artan çeşitlilik: Twitter’da hashtaglerin ve ilgili iletişimin kullanımı her bir kullanımla birlikte çeşitliliği arttırır.

 

 

İLGİLİ HABERLER