Black Friday Challenge 9; Hangisi doğru; reklamlar mı, araştırmalar mı?

Black Friday’in nabzını tuttuğumuz Black Friday Challenge serisinde sona yaklaşırken; Akademetre’nin 26 Kasım verileri, yarışmanın başladığı günden bu yana en yüksek kampanya sayısına ulaşıldığını gösteriyor. Vanilla Price robotları Black Friday Challenge’ın dokuzuncu gününde Trendyol, Hepsiburada, Amazon ve n11’de toplamda 93.671  üründe kampanya tespit etmiş. Bu ürünlerde gerçekleşen indirimin ortalaması ise yüzde 21. Küresel indirim oranları ile kıyaslanınca oldukça düşük kalan indirimler, dijital ve konvansiyonel medyada karşılaşılan reklamlarla pek de uyuşmuyor… Araştırmanın detaylarına birlikte bakalım.

Black Friday Challenge Day 9: 26 Kasım 2020 verileri

Online Pazar Yerlerinin toplam kampanya sayısı ve oranları

Black Friday Challenge’ın 9. gününde toplam 93.671 üründe kampanya tespit edilmiş ve en fazla kampanyayı 47.236 ürünle Hepsiburada gerçekleştirmiş. Bu sayılar toplam kampanyalar içerisinde indirimli ürünlerin yüzde 50,4’ünü oluştururken, Trendyol sahip olduğu yüzde 46,9 oranla sıralamanın ikincisi olmuş.

Kategori bazında kampanyalı ürün sayıları ve toplam kampanyalar içerisindeki payı

Moda kategorisi yarış başladığından bu yana zirvenin mutlak sahibiydi. Bu durum 26 Kasım tarihinde de farklılık göstermeyerek toplamda 37.826 ürünle Moda kategorisini en çok kampanya olan kategori ilan ediyor. Listede geçtiğimiz günlere nazaran indirimli ürün sayısındaki artışlarla dikkat çeken kategoriler ise “Süpermarket”, “Elektronik” ve “Bilgisayar” kategorileri oldu.

Kategori Bazında kampanyalı ürünlerin indirim oranları

İndirim oranının en fazla olduğu kategori “Moda” olarak tespit edilirken; Moda, Evcil Hayvan Ürünleri ve Kitap, Film, Müzik kategorilerinde yüzde 20’nin üzerinde indirim gerçekleştiği tespit edilmiş. Günün dikkat çeken verilerinden bir diğeri ise en düşük indirim oranının neredeyse yüzde 10 olması oldu. Geride kalan günlerle kıyaslandığında Black Friday’e bir gün kala indirim oranlarının artmış olduğunu gözlemliyoruz.

Pazar yerleri bazında ortalama indirim oranları

Kampanyalı ürün sayısıyla günün lideri olan Hepsiburada, söz konusu indirim oranları olduğunda yarışın üçünsü olarak karşımıza çıkıyor. Günün indirim oranı şampiyonu ise yüzde 31,6 indirim oranıyla Trendyol oldu.

 

Black Friday Challenge’da 25 Kasım’ın incelemesine BURADAN ulaşabilirsiniz…

İLGİLİ HABERLER