BlaBlaCar’a dev bir yatırım daha

Eylül ayı başında 160 milyon dolar yatırım alacağı açıklanan BlaBlaCar’ın alacağı yatırım miktarı açıklandı. Açıklamaya göre BlaBlaCar, 200 milyon dolarlık yatırım aldı.

BlaBlaCar, Insight Ventures ve Lead Edge Capital’in önderliğinde, Vostok New Ventures’ın da katılımıyla 200 milyon dolarlık D serisi yatırım aldığını açıkladı. Gelişmiş ve yeni pazarlarda, giderek artan büyüme talebini karşılamak üzere alınan bu yatırım ile BlaBlaCar toplamda 300 milyon dolardan fazla yatırım alarak Avrupa’nın en iyi  finanse edilen startup şirketlerinden biri haline geldi.

20 milyondan fazla üyesiyle, Türkiye dahil 19 ülkede yolculuk paylaşımını yaygın hale getiren BlaBlaCar, araçlarda kullanılmayan kapasiteyi, yani boş koltukları değerlendirerek şehirler arası yolculuklar için ekonomik bir ulaşım alternatifi oluşturuyor. BlaBlaCar yolculuk paylaşım ağı, şehirler arası yolculuklarda aynı yöne giden sürücü ve yolcuları biraraya getirerek yolculuk masraflarını paylaşmalarına olanak tanıyor. BlaBlaCar’ı dünya çapında paylaşım ekonomisinin liderlerinden biri haline getiren bu model, aynı zamanda, karayolu yolculuklarının daha hesaplı ve verimli hale gelmesine yardımcı oluyor.
 
BlaBlaCar’ın kurucusu ve CEO’su Frédéric Mazzella yeni yatırımla ilgili şunları söyledi: “Girdiğimiz her yeni pazarda, BlaBlaCar topluluğunun hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve vizyonumuzun bu kadar çok insanda yankı uyandırdığını görmek bizi çok sevindiriyor. Gerçek paylaşım değerlerine dayanan eşsiz bir faaliyet alanı yarattık ve bu yatırım, önümüzdeki yıllarda potansiyelimizin daha da fazlasını gerçekleştirmemize yardımcı olacak.”

BlaBlaCar’ın kurucu ortağı ve COO’su Nicolas Brusson son alınan yatırımı şöyle değerlendirdi: “Her çeyrekte 10 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan, üç kıtaya yayılmış oldukça verimli bir ulaşım alternatifi geliştirdik. Bu yeni yatırımla, yeni ve gelişmiş pazarlarda büyümemizi hızlandıracak ve dünyanın, gücünü insanlardan alan en büyük ulaşım topluluğunu oluşturmaya devam edeceğiz. Bu finansman, küresel anlamda mobiliteyi dönüştürmek için son derece önemli bir adım.”

Bu yeni yatırım, 2011 yılında ISAI’den alınan 1.250.000 euroluk A serisi, 2012’de Accel Partners’ın 10 milyon dolarlık yatırımı ve 2014 yılında Index Ventures’den alınan 100 milyon dolarlık C serisi yatırımın ardından gelen son yatırım oldu.

İLGİLİ HABERLER