BlaBlaCar 160 milyon dolarlık yatırım alıyor

Fransız merkezli BlaBlaCar, yeni yatırım turuyla değerini 1.2 milyar dolara çıkartıyor.

1 yıl önce Insight Venture Partners’dan 100 milyon dolarlık yatırım alan BlaBlaCar, şimdi de 160 milyon dolarlık yatırım turuyla birlikte değerini 1.2 milyar dolar’a yükseltiyor.

BlaBlaCar’ın önceki yatırımcıları olan Index Ventures, Accel Partners, ISAI ve Lead Edge Capital’ın katılmadığı yatırım turu Insight Venture Parterns ile birlikte melek yatırımcılardan oluşuyor. 

Sürücülerin yolculukları sırasında ufak kazançlar elde etmeleri üzerine kurulu olan BlaBlaCar, bu kazançlardan aldığı komisyonlar üzerine bir gelir modeli oluşturmuş durumda. Önemli bir bağlantı ve sosyal ağ kullanımına da etki eden BlaBlaCar, geçtiğimiz yıl aldığı yatırımla birlikte 12 yeni ülkeye ve 8 milyon kullanıcıya ulaşmıştı. Şimdi ise 17 ülkede faaliyet gösteren girişim, Avrupa dışında Hindistan ve Meksika’da da hizmet veriyor. En büyük rakibi Carpooling.com’u da satın alan BlaBlaCar, sadece 6 milyon kullanıcıyı bu satın almayla birlikte elde etmişti.

Madrid, Milano, Varşova, Hamburg, Londra, Moskova, İstanbul, Yeni Delhi, Budapeşte and Mexico DF gibi dünyanın önemli şehirlerinde faaliyet gösteren girişim, yeni yatırım turuyla birlikte daha agresif davranarak yeni pazarlara girmeyi amaçlıyor.

Kullanıcı araba sahiplerine gelir elde etmeyi değil, yolculuk masraflarını azaltmayı vaadeden BlaBlaCar, bu sayede kullanıcılarının gelir elde edeceği bir girişim olmadığını gösteriyor. Bu sayede de yasal zorunluluklardan ve sorunlardan muaf kalıyor. 

İLGİLİ HABERLER