“Bir Usta Bin Usta” ya Altın Sabre Ödülü!

Anadolu Sigorta’nın sosyal sorumluluk projesi “Bir Usta Bin Usta” iletişim sektöründe dünyanın en prestijli ödüllerinden SABRE AWARDS’da birincilik ödülü kazandı. Türkiye genelinde kaybolmaya yüz tutan meslekleri yaşatmak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje “Altın SABRE 2012 Ödülü”ne layık görüldü.

Anadolu Sigorta’nın kuruluşunun 85. yılı dolayısıyla 2010 yılında başlattığı Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesi, daha önce, Demirkent Sosyal Sorumluluk Ödülü, Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen İletişimin Zirvesindekiler Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü ve 17. Motif Halk Bilim Ödülleri Büyük Ödülü’nü kazanmıştı. 
Proje hakkında
10 yıl sürecek olan proje kapsamında, 50 meslekte toplam 1000 ustanın yetiştirilmesi ve kaybolmaya yüz tutan, el sanatı niteliğindeki mesleklerin gelecek kuşaklara taşınması hedefleniyor.Projenin ilk kez başladığı 2010 yılında; Bursa’da Karagöz Tasvir, Eskişehir’de Lületaşı İşlemeciliği, Edirne’de Edirnekari, Gaziantep’te Kutnu Dokumacılığı, Trabzon’da Kazaziye, 2011 yılında Çorum’da Kargı Bezi Dokumacılığı, Hatay’da İpek Dokumacılığı, Mardin’de Taş İşlemeciliği, Sivas’ta Boynuz Tarak, Van’da Savatlı Gümüş İşlemeciliğiyle ilgili mesleki eğitimler verildi. 2012 yılında ise Bir Usta Bin Usta kapsamında; Ankara’da Sedef Kakma, Kars’ta Kilim ve Heybe Yapımı, Muğla’da Cam Üfleme, Nevşehir’de Çömlek Yapımı ve Tokat’ta Yazma Baskı eğitimleri verilecek. 

İLGİLİ HABERLER