Bir siber zorbanın kurbanlarıyla yüzleşme anı

Sprite #iloveyouhater reklam serileriyle nefret söylemlerine karşı duruş sergilemeye devam ediyor. Arjantinli kreatif ajans Santo’nun Sprite için hayata geçirdiği reklam serileri nefretin tek ilacının sevgi olduğunu vurgulayarak nefreti azaltmayı misyon ediniyor. Oldukça gergin bir yüzleşmeye şahit olduğumuz serinin son filminde Arjantinli bir Twitter kullanıcısı tarafından nefret söylemine maruz kalmış yüz kişi gerçek bir hesaplaşma anı yaşıyor. 

Roger Daltrey 18 yaşlarında Arjantinli bir genç. Yüzü oldukça masum görünse de o Twitter’da @AguanteElCoflar olarak bilinen ve binden fazla tweetle 500’den fazla insana hakaretleriyle saldırmış biri. Sprite ve kreatif ajansı Santo insanlara yüzlerce nefret söyleminde bulunmuş Roger’ı tespit ettiklerinde Roger tarafından hakarete uğramış 100 kişiye ulaştı.

Sprite’ın iletişim çalışmasında, belirlenen 100 kişi, Roger’ın ettiği hakaretlerin yazılı olduğu tşörtleri giyip nizamlı bir şekilde dizilerek Roger’ı beklemeye başlıyor. Onlarla yüzleşeceğinden habersiz olan Roger kalabalığı gördüğünde hemen anlamasa da kısa süre içinde o kişilerin hakaret ettiği kişiler olduğunu anlıyor ve etrafına endişeli bakmaya başlıyor.. Cinsiyet, ırk, cinsel yönelim gibi birçok konuda hakaret ettiği insanlar Roger’ın yüzüne karşı maruz kaldıkları cümleleri okuyup onun etrafını sardıklarında ise Sprite’ın üstüne basa basa vurguladığı “sevgi kazanacak” söylemi devreye giriyor ve herkes Roger’a sarılmaya başlıyor.

İLGİLİ HABERLER