“Bir gün CEO programı” Türkiye’de başladı

Dünya çapında üst düzey yönetici araştırma ve değerlendirme çalışmaları yapan Odgers Berndtson, bugünün liderleri ile geleceğin liderlerini bir araya getiren sosyal sorumluluk projesi “CEO for a Day – Bir Gün CEO” programını Türkiye’de başlattı. 10 yıldır global düzeyde yürütülen program, dünya çapında 1 milyonun üzerinde kişiye istihdam sağlayan 15 lider şirketin CEO ve üst düzey yöneticileriyle genç lider adaylarını bir araya getiriyor.

Programın ilk konuğu dünyaca ünlü motivasyonel koç ve hikaye anlatıcısı Michael Kass ile programın detaylarını konuştuk…

MichaelKasswithOdgersLogoBir lider hikaye anlatımı tekniklerini etkili bir şekilde nasıl kullanabilir?
Bir lider ancak hikayenin sadece yapısına değil aynı zamanda kendisinde uyandırdığı duygulara odaklanırsa hikaye anlatımı tekniklerini etkili bir şekilde kullanabilir. Çünkü biz insanlar olarak duygulara ve insanın yolculuğuna tepki veririz. Bu yüzden bir akım yaratmak isteyen, insanlara ilham vermek isteyen liderlerin en başta kendilerine ilham veren hikayeleri anlatmaları karşılarındaki kişilere de bu ilham duygusunu geçirecektir.

Buradaki genç lider grubunu nasıl buldunuz?
İnanılmaz tutkulu ve ilham veren bir genç lider grubu. Bu insanlar Türkiye’de geleceğin iş dünyasını şekillendirecek olanlar. Dünyanın sadece şimdi değil 100 yıl sonra da uğraşmak zorunda olacağı potansiyel sorunlarla ilgili düşüncelerinin derinliğinden çok etkilendim.  Hayal güçlerini gelecekle ilgili gayet net bir vizyon yaratmak için kullanabiliyor olmaları harikaydı ve bana da umut verdi.

Bugün çalıştay sırasında ilginizi çeken ilginç bir fikir oldu mu?
Yarattıkları pek çok ilginç ve harika fikir vardı.  Bir grup söyle bir fikir buldu: Çözmeye çalıştıkları kriz işsizlikti ve yüz yıl sonra işsizliğin aslında iyi bir şey olacağını düşündüler. Çünkü bu aynı zamanda topluma hizmet edebilmenin çok daha farklı yollarını keşfetmemize sebep olacak. Ve buradan yola çıkarak daha bugünden o güne bizi yakınlaştıracak şeyin birbirimize iyi davranmak olduğuna karar verdiler. Sadece birbirimize insancıl davrandığımızda bile hizmet kültürünün gelişmesini sağlayabiliriz.  Bu fikirden bizi geleceğe gönderen robotlara kadar pek çok ilginç fikir vardı.
1505392331_CEOx1DAY_on_white_turkish_feb2017
“Bir Gün CEO” programının Türkiye’deki ilk modülü Eylül 2017 – Nisan 2018 döneminde gerçekleşecek. Program için ulusal ve uluslararası saygın üniversiteler tarafından aday gösterilen öğrenciler, Türkiye’nin alanında lider şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile bir gün geçirme imkanına sahip olacak. Böylece genç lider adayları, olaylara bir tepe yöneticinin gözünden bakma fırsatı bulacak. Liderler de, yarının yönetici kadroları ile bağ kurma, onların olaylara yaklaşımını ve motivasyonlarını daha iyi anlama imkanı yakalayacak.

“Bir Gün CEO” programı, geleceğin umut vadeden liderlerini keşfetmek ve onları geleceğe hazırlamak amacıyla tasarlandı. “Bir Gün CEO” programının Türkiye ayağının Danışma Kurulu, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay ile Odgers Berndtson Yönetim Kurulu ve CEO Grubu Başkanı Barones Virginia Bottomley’den oluşuyor.

Programın Türkiye’deki ilk yıl katılımcıları ise, Akkök Holding, Arvato, Borusan Holding, Deloitte, Denizbank, Doğan TV Holding, Fiba Holding, Kale Grubu, Koçsistem, Netaş, Nobel İlaç, Sabancı Holding, Siemens, Türk Traktör ve Zorlu Holding CEO’larından oluşuyor.

İLGİLİ HABERLER