Bimsa SabancıDx oldu

Sabancı Holding, “Yeni Neslin Sabancı’sı” felsefesi ile başlattığı dijital dönüşüm sürecinde kritik bir adım attı. Sabancı Holding bünyesinde 43 yıldır teknoloji çözümleri üreten Bimsa, bundan sonra SabancıDx adıyla faaliyetlerine devam edecek.

Türkiye’nin bugünün ve yarınının dünyasında daha güçlü bir toplum olmasının yolunun teknolojiye dayalı, katma değerli ürün ve hizmet üretiminden geçtiğine dikkat çeken Göçmen, şöyle konuştu: “SabancıDx, Sabancı Topluluğu ve Türkiye’ye dijital dönüşümde yol gösterecek. Bunu da içten dışa doğru genişleyen bir yol haritasıyla gerçekleştireceğiz. Şirketlerimizin rekabet gücünü artıracak yüksek katma değerli alanlara yatırımlar, topluluk sinerjisinden doğacak iş modelleri ve diğer paydaşlarımızı da içine alan bir modelle sektör spesifik çözümleri küresel boyuta taşımak bu yol haritasının ana hatlarını oluşturuyor.”

“Merkez üssü dijital kampüs olacak”

Sabancı Topluluğu’nun 40 yılı aşkın süredir teknoloji alanında yatırım yaptığını ve bugüne kadar 1.2 milyar dolar toplam iş hacmi ile 5 milyar dolarlık katma değer yarattıklarını belirten Göçmen, “Yeni dönemde kendi üretimimiz olan yazılım sayısını kısa zamanda iki katına çıkaracağız. Aynı zamanda 2019 yılı itibariyle de yazılım ihracatına başlamayı hedefliyoruz” diye konuştu. Göçmen şöyle devam etti, “SabancıDx’in faaliyetleri yeni kuracağımız ‘Dijital Kampüs’ümüzden yönetilecek. Bu alanda da üniversite-sanayi işbirliklerini çok önemsiyoruz. Sabancı Üniversitesi EDU ile İleri Veri Analitiği Akademisi ile başladığımız yolculuk, SabancıDx ile ivme kazanarak devam edecek. Ek olarak, BAV Lab ve MIT Media Lab gibi bu konuda dünyanın en önde gelen merkezlerinden biriyle de yakın çalışacağız.”

“100 trilyon dolarlık bir ekosisteme giriyoruz”

Mehmet Göçmen, sözlerini şöyle tamamladı: “SabancıDx, gelecek 10 yılda dünyada 100 trilyon dolara ulaşması tahmin edilen dijital eko sisteme girerek sektör spesifik küresel markalar yaratmasını hedefliyoruz. Türkiye’nin bugününe olduğu gibi yarınına da duyduğumuz güçlü güven ve inanç ile yaptığımız bu yatırım ile ülkemizin ve Sabancı Topluluğu’nun yarının dünyasında daha da güçlü ve rekabetçi olmasını sağlayacağız.”

 

İLGİLİ HABERLER