Best Buy zor günler yaşıyor

Uluslararası elektronik mağazacılık zinciri Best Buy’da kötü günler bitmiyor. Radikal’de yer alan habere göre Türkiye’nin de içinde bulunduğu pekçok ülkeden çıkış kararı alan şirketin şimdi de ABD çapında 50 mağazasına kilit vuracağı açıklandı. Şirket ayrıca kısa vadede 400 çalışanının da işine son verecek. Perakende devinin dermanı mobil satış noktalarında arayacağı iddia ediliyor. 

50 mağazaya kilit 

Son yıllarda sürekli mağaza kapatma, işten atma ve yatırım yapılan ülkelerden çıkma kararı ile anılan Best Buy üzerindeki kara bulutlar dağılmıyor. Elektronik perakendecilik sektörünün devi üst üste yılın şirketi seçildiği 1990’lar ile 2000’lerin başını arar oldu. Sürekli başaşağı inişler ile anılan şirket son olarak 2011 yılının ilk çeyreğinde 1.7 milyar dolar zarar açıkladı. 3 Mart 2012 itibariyle sona eren aynı dönemde şirketin hisse başına kaybı 4.89 dolara ulaştı. Satış cephesinde de analizlerin 17.23 milyar dolarlık beklentisinin alında 16.63 milyar dolar rakamına ulaşabilen Best Buy tasarruf programını devreye soktu. 

Şirketin dördünce çeyrekte duvara toslamasının ardından yatırımcılarını şok eden yeni gelişme ise firmanın ABD çapında mağaza kapatacağı bilgisi oldu. Best Buy ülke genelinde 50 mağazasını kapatacağını açıkladı. Bir süredir sürdürdüğü yüksek orandaki indirim kampanyalarından da gerekli verimi alamayan Best Buy’un 400 çalışanının da işine son vereceği söyleniyor. Şirketin 2015 finansal yılına kadar 800 milyar dolarlık bir tasarruf hedeflediği ve bunun 250 milyar dolarlık kısmını da 2012’de yapmayı planladığı kaydediliyor. 2008 yılının ilk çeyreğinde Türkyie piyasasına giren şirket bu pazarda da istediğini bulamadı. İlk iki yılında 100 milyon dolar zarar eden mağaza zinciri aynı dönem Çin’den de çıkmaya karar vermişti. Uluslararası perakende devi Türkiye’deki ilk halkasını İzmir’de açmıştı. Açılışta konuşan Best Buy’ın Uluslararası CEO’su Robert A. Willett, “Türkiye’ye geçici bir hevesle değil, bin yıllığına geldik” demişti. Bust Buy ikinci mağazasını ise 2010 Nisan’da Ankara’da açmıştı.

İLGİLİ HABERLER