İstifa eden belediye başkanları hakkında halk ne düşünüyor?

Son dönemde siyasi tarihimizde eşine rastlanmadık bir gelişme yaşanıyor. Ak Partili birçok belediye başkanı makamlarından ayrılıyor. Peki, halkımız bu konuya dair bir şey diyor mu? Farkında mı olup bitenin? Ne kadar önemsiyor ve bu gürültü arasında tüm SES gruplarının sağduyusuna inandığım halkımızda yükselen içörü nedir?

İstanbul Ekonomi Araştırma, pazar araştırması ve büyük veri davranış analizi alanlarında hizmet veren bir araştırma kuruluşu. Pazar ve Kamu Araştırmaları alanında yaptığı çalışmalar ve analizlerle anılıyor. Son araştırmaları “İstifa eden ya da ettirilen belediye başkanlarına ilişkin toplumun ne anladığı. Buyurunuz birkaç soruyla araştırmayı takdimimdir!

Soru: Son bir ayda hangi illerin belediye başkanlarının istifa ettiğini biliyor musunuz?
En çok direnen, en çok ses çıkaran ve başkanlığı döneminde de hakkında en çok konuşulan ve de sosyal medyayı en çok kullanan Melih Gökçek’in gidişi yüzde 83,2 oranında biliniyor. Makamının hakkını vermiş diyebilir miyiz?

Koca İstanbul’un kadim başkanı Kadir Topbaş’ın gidişi şehrin büyüklüğü kadar ses çıkarmadığından olsa gerek istifasını halkımızın yüzde 57,6’sı biliyor.

Şehir küçük ama Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip de giderken yaptığı basın toplantısında gözyaşlarıyla epey ses getirdi. Yüzde 57,5 neredeyse Kadir Topbaş kadar. Kayda değer!

Ya yeşil Bursa’nın son ana kadar renk vermeyen şanlı başkanı Recep Altepe!  Fena değil yüzde 53,6.

Diğer belediye başkanlarının da gidişleri sessiz sedasız olmuş. Bilinme oranları eser miktarda. Acaba söylendiği gibi yorgunlardı da durumlarını ortaya koyacak sesi bile çıkaracak mecalleri mi yoktu?

Olan bitenden haberdar olmayan vatandaşlarımızın oranı ise yüzde 12,1 gözüküyor. Ne dersiniz, belki de hayat onlara güzel.

Kritik soru; Kendileri mi istifa etti yoksa nedir!
Halkımız bu konuda bilinçli. Genel Merkez “İstifa et” dedi diyenlerin oranı yüzde 72. Bu merkezin gücünü görüyoruz anlamına da geliyor. “Kendi iradeleriyle istifa ettiler” diyenlerin oranıysa sadece yüzde 5,3. Diğer gerekçeler yanıtını verenlerin oranı yüzde 8,2 ve istifaların nedenini bilmiyorum diyenlerin oranı yüzde 14,5. Son iki oranın toplam oranı yüzde 22,7… Bakınız bu oran toplumun neredeyse çeyreğine tekabül eder. Onlara da hayat güzel deyip geçelim.

Bu bir yenilenme midir?
AK Parti içindeki yorgunluğun bir göstergesi midir? Seçimle gelen seçimle mi gitmelidir gibi pek çok toplumun siyasi nabzı tutan kritik sorular da haberimizde yer alıyor.

Araştırmanın tamamını okumanın rahatlığıyla son bir değerlendirme yapmak gerekirse; halkımızın demokrasiden yana tavır koyduğunu söyleyebilirim.

Araştırmanın tamamı Marketing Türkiye’nin Aralık sayısında ve Marketing Türkiye Araştırma Bankası’nda…

İLGİLİ HABERLER